Paweł Orłowski. Kontrasty

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 26 kwietnia 2024 - niedziela, 29 września 2024

Wystawa prezentująca rzeźby Pawła Orłowskiego wpisuje się w cykl plenerowych ekspozycji w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, stanowiąc przykład synergii sztuki dawnej i współczesnej. Po raz pierwszy w historii otworzymy dla wszystkich zwiedzających niedostępne na co dzień tajemnicze przejście do Ogrodów z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną prowadzące na imponujący taras, skąd roztacza się niezapomniany widok na Kraków.

„Od 2020 roku to już tradycja, że sezon wiosenno-letni na Wawelu otwieramy zaproszeniem do Ogrodów Królewskich, gdzie prezentujemy rzeźby artystów XX i XXI wieku. W ubiegłych latach podziwialiśmy prace Józefa Wilkonia, Bronisława Chromego i Zdzisława Beksińskiego. Dziś zawitały do nas dzieła Pawła Orłowskiego, które w zetknięciu z historycznym miejsce będą z pewnością wywoływać emocje wśród naszych Gości” – mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Uwagę gości przyciągać będą nie tylko historyczne detale architektoniczne Wawelu podziwianego z ogrodów, ale również intrygujące rzeźby Pawła Orłowskiego wykonane z metalu i brązu. Dr Bogumiła Wiśniewska kuratorka wystawy „Kontrasty”, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu, zwraca szczególną uwagę, że dzięki zestawieniu 17 dzieł Orłowskiego z zabytkową tkanką architektoniczną Zamku formy przestrzenne artysty nabierają nowego znaczenia.

„Wybór kubizujących rzeźb, które nawiązują do dorobku mistrzów sztuki dawnej, sięgają po inspiracje antyczne, lecz są poddane komputerowemu modelowaniu, wskazuje na zmianę postrzegania formy i bryły we współczesnej rzeźbie. Orłowski sięga równocześnie po innowację i tradycję, odwołuje się do popularnej formuły pomników jeźdźców konnych i nadaje im własną formę, którą z rozmachem prezentujemy w ogrodach królewskich, pozwalając na budowanie indywidualnych skojarzeń i interpretacji” – mówi dr Bogumiła Wiśniewska.

Paweł Orłowski dodaje: „Moja twórczość odzwierciedla codzienność, zależy mi, aby była ona pretekstem do dyskusji, do rozważań nad tematami poruszanymi w tworzonych przeze mnie rzeźbach. Mówi się, że artysta w każdej pracy opowiada trochę o sobie, że każde dzieło jest w jakimś sensie autoportretem”.

Dr Bogumiła Wiśniewska podkreśla: „Wybrane dzieła Orłowskiego łączą w sobie abstrakcję i realizm, nowoczesność i tradycję, forma pobudza wyobraźnię, celowo stosowane uproszczenia bryły stają się przestrzenią twórczą artysty, a kolor definiuje jej znaczenie”.

Kubizujące rzeźby, które zobaczymy w Ogrodach są formalnym, przestrzennym zapisem współczesności. Artysta postrzega je również jako awatary przyszłości. Równocześnie to formy, które są tu i teraz, zatrzymane w czasie i wyrażone za pomocą bryły myśli o sztuce.

Zwiedzający doświadczą zatem wyjątkowej przestrzeni wystawienniczej. „Przed nami otoczenie imponującej architektury rezydencji królewskiej Jagiellonów, feeria barw i zapachów roślinności nawiązującej układem do historycznych ogrodów. Wspólnie tworzymy miejsce, gdzie sztuka dawna doskonale koresponduje ze sztuką współczesną, otwiera się na nowe znaczenia i dyskursy, a odbiorców przygotowuje na nowe doznania i zachwyca obcowaniem z dziedzictwem kulturowym” – mówi dr Wiśniewska.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<