Jak zakochałem się w Iranie – wspomnienia z podróży oczami iranisty

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 23 kwietnia 2024, 17:00

Rok 2016, 2 sierpnia. Właśnie skończyły się Światowe Dni Młodzieży. Marcin, student I roku iranistyki, dopiero położył się spać po wyczerpującej podróży pociągiem, kiedy zadzwonił telefon. Numer nieznany, głos w słuchawce także, ale za to język rozpoznawalny, choć obcy. Dzwoniła ambasada irańska, aby poinformować, że spośród wielu aplikantów, którzy złożyli stosowne dokumenty, to właśnie on został wybrany, aby wyjechać na szkołę letnią języka perskiego do Teheranu na okres jednego miesiąca. Poinformowano też w skrócie, że szkoła rusza od 6 sierpnia i... dobrze by było, gdyby do tego czasu był już na miejscu. Minęła dłuższa chwila, zanim zdał sobie sprawę, że właśnie otwiera się przed nim okazja, którą niezależnie od wszystkiego należy pochwycić. I od tego momentu rozpoczęła się jego dotychczas największa przygoda z Iranem.

Marcin Chrobak — absolwent krakowskiej iranistyki, którą ukończył w 2020 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest miłośnikiem kultury irańskiej, historii tego kraju oraz ludzi, którzy go zamieszkują. Odwiedził Iran dwukrotnie w 2016 i 2018 roku. W swojej pracy popularyzatorskiej stara się przybliżać Iran oraz jego dziedzictwo polskiemu odbiorcy, obalając stereotypy i odczarowując medialny mit Iranu jako państwa „osi zła”.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<