„Anselm” – pokazy filmu w wersji 3D w Kinie Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Prezentowany na festiwalu w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera, „Anselm” to immersyjny dokument Wima Wendersa, w którym reżyser zaprasza do niezwykłego świata twórcy i jego dzieł. Film – w wersji 3D – będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami w dniach 20–24 kwietnia.

Po pamiętnej „Pinie” (do zobaczenia w Kinie Pod Baranami w ramach 5. Nocy Kin Studyjnych, 20 kwietnia!) Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu widownia wkracza do świata twórcy i jego dzieł. Głównym bohaterem jego najnowszego dokumentu jest Anselm Kiefer – wyjątkowy artysta, który w swojej twórczości szuka tego, co ważne: kamienia filozoficznego, sensu życia i sposobu na życie. Według Anselma, ludzki los toczy się między chaosem a porządkiem. Nie ma jednego bez drugiego. To jakby dwie strony medalu – nie ma awersu bez rewersu.

W filmie Wima Wendersa fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni Kiefera składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Dokument przenosi widzów do francuskiego Barjac – schronienia artysty, jego królestwa, gdzie stawia budowle, wykorzystując gigantyczne hale, ruiny i plenery. Jego projekty wymagają autorskich, innowacyjnych metod. Ciągników, koparek, dźwigów oraz sztabu pracowników. Wszystko jest ogromne, przeskalowane, gargantuiczne.

Reżyser o filmie: Prywatność jest święta. A raczej: nienaruszalna. Za to sztuka, proces tworzenia – tym warto zająć się w filmie, uczynić widocznym dla innych. Ogromna ilość pracy, złożoność odniesień do mitu, historii, alchemii, astronomii, fizyki i filozofii w twórczości Anselma wydawała się początkowo nie do uchwycenia w filmie. Ale w trakcie kręcenia i odwiedzania kolejnych miejsc wyklarowała się całość opowieści. Technologia 3D bardzo pomogła w tym procesie.

W Kinie Pod Baranami film prezentowany w wersji 3D.

HARMONOGRAM POKAZÓW:
sobota, 20 kwietnia, godz. 12.00
niedziela, 21 kwietnia, godz. 12.00
poniedziałek, 22 kwietnia, godz. 18.00
wtorek, 23 kwietnia, godz. 18.00
środa, 24 kwietnia, godz. 18.00

O FILMIE:

ANSELM | ANSELM
reż. Wim Wenders, Niemcy/Włochy/Francja 2023, 93’
Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<