Festiwal im. Jana Błońskiego 2024

Festiwale literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 23 maja 2024 - piątek, 24 maja 2024

Festiwal im. Jana Błońskiego powraca po przerwie! Organizowany przez Katedrę Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ i Koło Literatury Najnowszej UJ odbędzie się po raz ósmy już w dniach 23–24 maja, by znów stać się przestrzenią gorących dyskusji o literaturze.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą praktyki literackie i krytyczne w dobie internetu. Choć nikogo nie trzeba przekonywać, że nowe media od dawna stanowią nieodłączny element życia czytelników, pisarzy i krytyków, to przemiany wywołane przeniesieniem znacznej części twórczości i krytyki do świata cyfrowego nadal budzą wiele pytań. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi (teoretykami i praktykami) oraz wszystkimi uczestnikami spotkań zastanowimy się, jak obiegi internetowe wpłynęły na to, w jaki sposób piszemy i krytykujemy. Jak czasopisma krytycznoliterackie radzą sobie z medialnymi przemianami? Czy forma podcastowa sprzyja krytycznemu namysłowi? Jakie strategie (nie)obecności w mediach cyfrowych przyjmują pisarze i pisarki? Dlaczego tak zażarcie spieramy się w mediach elektronicznych o „widmo šalamunizmu” w polskiej poezji? To tylko kilka z wielu pytań, na które będziemy szukać odpowiedzi podczas dwóch intensywnych dni Festiwalu. Oprócz paneli eksperckich w programie ósmej edycji znajdą się również warsztaty krytyczne oraz intermedialne wydarzenie poetycko-wizualne.

Szczegółowe informacje na temat programu i zaproszonych osób eksperckich będziemy ujawniać już wkrótce na naszym fanpage’u. Festiwalowe nowości będzie można śledzić również na instagramie (@festiwal_blonskiego) oraz na stronie internetowej.

Organizatorzy: Wydział Polonistyki UJ, Katedra Krytyki Współczesnej WP UJ, Koło Literatury Najnowszej UJ

Partnerzy: Pracownia Pytań Krytycznych UJ, Compare Bookstore, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Polonistyki UJ, Fundacja KONTENT, Stoner Polski, Czas Literatury, Wydawnictwo Ha!art, Fundacja Sztuka Niezależna, Fundacja Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”, Rada Kół Naukowych UJ, Inicjatywa Doskonałości UJ

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<