Chiaroscuro. Światło i cień

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 29 maja 2024, 18:00

Chiaroscuro. Światło i cień stanowi odbicie ludzkiego życia, którego blask i jasność przyćmiewa często mrok smutku czy cierpienia. Koncert w Centrum Kultury Podgórza podzielony został z tego względu na dwie części.

W części pierwszej zatytułowanej Cień wybrzmią pieśni i arie nawiązujące do przemijania, nieszczęśliwej miłości czy wojny. Rozpocznie ją recytatyw i aria Julii z opery Vincenzo Belliniego Capuleti e i Montecchi, w których opłakuje ona niemożność poślubienia Romea, a zakończy ją aria Roksany Uśnijcie, krwawe sny króla Rogera z opery Król Roger Karola Szymanowskiego, stanowiąca wprowadzenie w drugą, kontrastującą nastrojem część recitalu.

Ta — nosząca tytuł Światło — gromadzi utwory skupione na radości z życia, pięknie przyrody, spokojnym pogodzeniu ze śmiercią, będącą ostatecznym, lecz nie traktowanym negatywnie, przeznaczeniem człowieka. Przewija się w niej motyw światła księżyca, które stanowi drogowskaz w ciemności, jest blaskiem nadziei i symbolem odrodzenia oraz wyjścia z mroku.

Recital spina klamrą ponowne pojawienie się arii Julii, lecz z opery Charles'a Gounoda Romeo i Julia. Julia śpiewa w niej o pragnieniu życia jak w odurzającym śnie, o młodości i szczęściu, które tak przelotne, trzyma w swojej duszy jak skarb.

Karolina Augustyn — sopran
Olena Pavlova — fortepian

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<