Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Jagiellońskiej

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 23 kwietnia 2024, 17:00

Biblioteka Jagiellońska i Wydawnictwo Bo.wiem zapraszają na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, dnia 23 kwietnia 2024 w Sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej.

Będą to wyjątkowe wydarzenia, podczas których skoncentrujemy się na materialnej postaci książek i ich znaczeniu dla naszej kultury.

Godz. 17.00, sala konferencyjna BJ (wejście od ul. Oleandry)
Spotkanie z Aleksandrem Gomolą, tłumaczem książki Emmy Smith „Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników”
Z językoznawcą i tłumaczem Aleksandrem Gomolą zastanowimy się, kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się szczególnej mocy książek. Dowiemy się, co czytali amerykańscy żołnierze w okopach pierwszej wojny światowej, co łączy portrety madame Pompadour i zdjęcia Marilyn Monroe oraz w jaki sposób niektórzy ludzie wróżą z książek. Rozmowę poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków.
Dr hab. Aleksander Gomola, prof. UJ, jest językoznawcą kognitywnym i translatologiem, tłumaczem literatury z dorobkiem ponad stu pozycji książkowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z przekładu literatury oraz wykłady monograficzne z teorii przekładu i jego roli w kulturze.
Każda osoba uwielbiająca książki, która weźmie udział w spotkaniu, dostanie gadżet niespodziankę od Wydawnictwa Bo.wiem!

Godz. 18.00, sala konferencyjna BJ (wejście od ul. Oleandry)
Wolność książki – wykład Radosława Nowakowskiego
Radosław Nowakowski jest muzykiem, bębniarzem w zespole Osjan oraz twórcą książki niekonwencjonalnej. Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla niego najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

Godz. 18.30, sala wystawowa biblioteki
Autorskie oprowadzanie po wystawie „Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”
Radosław Nowakowski będzie oprowadzać po swojej wystawie „Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”. Na ekspozycji można podziwiać długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią. Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<