Katarzyna Kobylarczyk i Dominika Dzido o Jadwidze Beaupré

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 25 kwietnia 2024, 18:00

„Czy znacie wyraz profilaktyka? To obecnie bardzo często spotykane pojęcie. Oznacza ono w szerokim sensie zapobieganie, niedopuszczanie do czegoś złego. Zdajecie sobie sprawę, jakie to ważne w naszym życiu?” – pissała Jadwiga Beaupré w swojej książce „Dziewczęce sprawy”.

25 kwietnia o godz. 18.00 naszymi gościniami będą Katarzyna Kobylarczyk i Dominika Dzido, z którymi porozmawiamy na temat Jadwigi Beaupré – lekarki, położniczki, pionierki tworzenia szkół rodzenia w Polsce, żołnierki Armii Krajowej podczas II wojny światowej, powstanki warszawskiej. Podczas rozmowy zastanowimy się nad tym jak współcześnie możemy odczytywać działalność Beaupré, co jej zawdzięczamy, czego możemy się od niej nauczyć. Odniesieniem do dyskusji będą między innymi jej książki „Dziewczęce sprawy” z 1966 roku oraz „Macierzyństwo” z 1972 roku odczytane na nowo po ponad 50 latach.

Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb.

Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka. W 2020 roku za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Autorka książki „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, a także pięciu zbiorów reportaży historycznych o Małopolsce. Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia, poświęciła dwie książki: „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Trzykrotna finalistka nagrody dziennikarskiej Unii Europejskiej „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”.

Dominika Dzido – antropolożka kultury, ukończyła studia w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych (UW), autorka książki „Jakby motyl frunął. Okołoporodowe doświadczenia kobiet”, od kilkunastu lat zawodowo związana z sektorem organizacji pozarządowych w Polsce, społecznie zaangażowana w promocję narciarstwa biegowego w Krakowie, mieszka w Nowej Hucie od 2015 r.

Dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie kieruje Ośrodkiem Komunikacji. Publikuje w „Przekroju”, „Polityce” i Krytyce Politycznej. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu herstorycznych spotkań literackich wokół książek z Czytelni Domu Utopii. Od kwietnia do czerwca będziemy spotykać się z zaproszonymi osobami, by porozmawiać o wybranych publikacjach z naszego księgozbioru. Motywem przewodnim cyklu są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe. Te, które inspirują, tłumaczą, przecierają szlaki. Wybrane publikacje są punktem wyjścia do dyskusji wokół herstorii poszczególnych bohaterek literackich, a także realnych postaci.

Wejściówki na spotkanie (w cenie 10zł) dostępne są w kasie online Teatru Łaźnia Nowa: bilety.laznianowa.pl

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<