Świat według Władysława Grodeckiego

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 15 kwietnia 2024 - wtorek, 7 maja 2024

„>>Początkiem drogi jest odwaga!<<. Odwaga, która ma swe źródło we wrodzonym optymizmie, w przeświadczeniu, że to, co wynieśliśmy z polskiego domu, z polskiej szkoły, z ulicy, to musi wystarczyć nawet w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych. By trud „zdobywania” był jak najmniejszy, należy wszystko przemyśleć, „zbudować model” – plan przedsięwzięcia. Im więcej czasu poświęcimy na jego przygotowanie, przemyślimy każdy krok, przygotujemy się fizycznie i psychicznie, tym osiągnięcie celu będzie łatwiejsze. W sytuacjach ekstremalnych największe zagrożenie tkwi w naszym umyśle; to pragnienie wygody oraz mająca swe źródło we współczesnych warunkach życia bierna postawa!”.

Tymi słowami, bieżanowski podróżnik zachęca nas do odkrywania, poznawania naszej pięknej Ziemi, jej kultur, architektury, piękna natury. Wszystkie te elementy zobaczymy na wystawie fotograficznej, którą Jadwiga Grunwald - córka Władysława Grodeckiego - przygotowała wspólnie z DK SM Nowy Bieżanów.

Wystawa Świat według Władysława Grodeckiego to przekrój różnych podróży i obserwacji podróżnika. Mamy tu spojrzenie na różne kontynenty i kraje, ale też zjawiska społeczne i role, jakie różne osoby pełnią w różnych kulturach. Dzięki umieszczonymi pod planszami kodami QR, możemy przenieść się do historii przygotowanej specjalnie dla danej planszy lub wybranego zdjęcia. Cytaty i opisy pochodzą z różnych czasów i różnych momentów podróżniczego życia Grodeckiego. Sięgniemy zarówno do wypraw z lat 70. XX wieku, jak i do ostatniej podróży bieżanowskiego Pielgrzyma.

„(...) Opowieść o moim Tacie i o naszej Ziemi, którą tutaj stworzyłam, stała się swego rodzaju mozaiką – wspomnień z różnych krajów, epok, sytuacji radosnych i smutnych. (...)” - pisze we wstępie do wystawy Jadwiga Grunwald - "Jest to zatem również opowieść o przemijaniu – przemijaniu życia ludzkiego, ale także przemijaniu naszej ukochanej, przepięknej Ziemi. Bowiem, chociaż podróżowanie stało się tak proste i dysponujemy niemal natychmiastowym dostępem do tak wielu informacji i obrazów, to nikt już dzisiaj nie sfotografuje wapiennych tarasów Pamukkale, w których dałoby się kąpać, nie zobaczy budynków, zniszczonych w trzęsieniach ziemi i atakach terrorystycznych, nie zobaczy porannych korowodów mnichów buddyjskich, ani nie zostanie zaproszony na herbatę w tureckim sklepiku z dywanami. Fotografie Władysława Grodeckiego mają zatem niezwykłą wartość – są niejako wehikułem czasu”.

Wystawę można oglądać w Galerii Lamperia Domu Kultury SM Nowy Bieżanów od 15 kwietnia do 7 maja 2024 r.

Spotkanie z Jadwigą Grunwald - autorką tekstów do wystawy i doboru zdjęć - odbędzie się w poniedziałek 22 kwietnia 2024, w przestrzeni Galerii Lamperia, o godz. 19.00. Córka podróżnika opowie o samej wystawie ale też przytoczy kilka opowieści z rodzinnego życia z podróżnikiem i wspólnych wyjazdów.

Wstęp wolny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<