Marta Bożyk, Iwona Ornatowska, Marta Wakuła-Mac. Flower Power

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 19 kwietnia 2024, 18:00 - piątek, 3 maja 2024

Naturalna uroda, powab i bezpośrednia, by nie rzec często nieskomplikowana symbolika kwiatu sprawiły, że współcześnie motyw ten stał się pierwszym tematem komercyjnie zorientowanej, nie zawsze wyszukanej twórczości. Trudno się więc dziwić, że mimo obecnych w sztuce współczesnej przykładów ambitnego zainteresowania kwiatem, artyści dbający o reputację strzegli się ryzykownego motywu jak Barszczu Sosnowskiego.

W naszej grafice kwiat przez długi czas był również zjawiskiem nie częstym, mimo że w swej formie i "unerwieniu" jest motywem stricte graficznym. Z pewnością wpływ na tę rzadkość motywu miała silnie antropocentryczna orientacja rodzimej grafiki. Chętniej podejmowano tematykę egzystencjalną, a postać ludzka nieporównywalnie częściej służyła jako motyw, niż wyrafinowana tkanka rośliny. Przeciw kwiatowi przemawiało też dominujące w grafice przez długie lata "męskie granie", nie pobłażające sentymentalnemu, z założenia, przedstawieniu.

Dzisiejsza wystawa prezentuje wybrane grafiki Marty Bożyk, Iwony Ornatowskiej i Marty Wakuły-Mac. Twórczość artystek jest przełamaniem stereotypowego i komercyjnego wizerunku kwiatu, ponownym odkryciem jego zmysłowych i symbolicznych znaczeń. "Nowa wrażliwość" , osobiste i oryginalne potraktowanie tematu wychodzą też naprzeciw programowi i wiodącemu hasłu tegorocznych KRAKERS; „Czuj, czuj, odczuwaj”.

Marta Bożyk posługuje się zbliżeniem kwiatu, personalizuje jego wizerunek. W czerni i bieli linorytu, dystansując się od zmysłowości motywów kwiatowych, koncentruje się na graficzności przedstawienia. Linia jest tu znakiem abstrakcji i wyzwolenia kwiatu z ograniczeń naturalizmu. Niepokojącą kwietną rozsadę proponuje Iwona Ornatowska. Artystka znana wcześniej przede wszystkim z czarno-białej grafiki w świecie form organicznych odnajduje kolor. Bynajmniej jednak nie feerie barwną kwiatu w rozkwicie, lecz stonowaną, by nie rzec złamaną paletę jego przejrzałej formacji. W najnowszych pracach Marty Wakuły-Mac precyzyjny rysunek kwiatu wzbogaca spontaniczny, malarski gest widoczny zarówno w czerni i bieli monotypii, jak i w barwnym linorycie, a nawet w opornej materii, rzadko dzisiaj spotykanego, drzeworytu.(J.F.)

Wystawa organizowana w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2024.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<