Uczyć się od Południa: „Humanistyka w czasach antropocenu” Dipesha Chakrabarty’ego

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 22 kwietnia 2024, 18:00

Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Uczyć się od Południa” porozmawiamy o książce Dipesha Chakrabarty’ego „Humanistyka w czasach antropocenu”. Chakrabarty zaczynał swoją pracę naukową jako historyk klas społecznych w Indiach i badacz reprezentujący perspektywę dekolonialną. Zasłynął tekstem na temat prowincjonalizacji Europy. Wypracowany przez niego krytyczny namysł nad systemami władzy wykorzystał również w pracach poświęconych sprawiedliwości klimatycznej. Poruszony falami pożarów w Australii w 2003 roku Chakrabarty zajął się badaniami nad antropogenicznymi przyczynami zmian klimatu oraz refleksją nad wyzwaniami stojącymi przed humanistyką w obliczu katastrofy klimatycznej.

Dyskusji przyświecać będzie próba odpowiedzi na pytanie, które stawia sam autor: „Jeśli humanistyka i nauki o człowieku wprowadzają perspektywy kształtujące debatę nad zagadnieniami współczesności, to czy dziedziny te potrafią wznieść się ponad swój uświęcony i solidnie ugruntowany antropocentryzm i nauczyć ludzi patrzeć na świat także z nie-ludzkiego punktu widzenia?”.

W rozmowie udział wezmą: redaktorka książki Chakrabarty’ego i tłumaczka jego tekstów, profesora UJ, kierowniczka Katedry Performatyki na Wydziale Polonistyki – Małgorzata Sugiera, oraz zajmujący się humanistyką środowiskową literaturoznawca Patryk Szaj. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Brzozowski.

Zapraszamy 22 kwietnia o godz. 18.00 do Księgarni Karakter, ul. Tarłowska 12.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<