Kino Festiwalowe: „Sokół maltański”

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 23 kwietnia 2024, 20:00

Kino Festiwalowe odgrywa kluczową rolę w kontekście tegorocznej edycji ARS LATRANS Festival: Noir. W końcu noir to termin opisujący styl i gatunek filmu (a także innych form sztuki), który pojawił się na początku XX wieku.

Kino to charakteryzuje się mroczną i pesymistyczną wizją natury ludzkiej i społeczeństwa. Jak widać mroczna atmosfera, intryga i zagadki przyciągają fanów filmu od lat.

Chcieliśmy zaprosić uczestników festiwalu do obejrzenia zarówno klasyki kina noir, jak i współczesnych filmów, w których wyraźnie widać nawiązania i inspirację do oryginalnych noirowych dzieł.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Sokół maltański” oraz „Czarny węgiel, kruchy lód”.

Oba filmy to znakomite przykłady kina noir, choć różnią się stylem i epoką. „Sokół maltański” to klasyka z lat 40. XX wieku, a „Czarny węgiel, kruchy lód” to chiński dreszczowiec z nowszych czasów.

Kino Festiwalowe zagości w dwóch krakowskich kinach:
„Sokół Maltański” – 23.04. o godzinie 20.00 w Kinie Pod Baranami.
„Czarny węgiel, kruchy lód” – 24.04. o godzinie 20.00 w Kinie Paradox.

Krótkie prelekcje przed projekcjami wygłosi Joanna Łuniewicz – filmoznawczyni, prelegentka, krytyczka i edukatorka filmowa, która specjalizuje się w zagadnieniach związanych z kostiumem oraz aktorstwem filmowym.

Więcej informacji na temat filmu:

Sokół maltański”
1941, Reż. John Huston
Obsada: Humphrey Bogart, Mary Astor, Peter Lorre
Czas trwania: 1h 40 min

W mrocznych zaułkach San Francisco, gdzie dym papierosów miesza się z mgłą, istnieje coś cenniejszego niż złoto. To statuetka Sokóła Maltańskiego – klejnot, który przyciąga zdradę, zbrodnię i obsesyjną żądzę. Prywatny detektyw Sam Spade zostaje wciągnięty w wir intryg, kiedy piękna kobieta o imieniu Brigid O’Shaughnessy prosi go o pomoc w odnalezieniu zaginionej statuetki. Ale czy to naprawdę o nią chodzi? W tym labiryncie kłamstw, fałszywych tożsamości i ukrytych motywacji, każdy jest podejrzany, a Sokół Maltański może okazać się zarówno kluczem do bogactwa, jak i przepustką do piekła.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<