Spacer po terenie byłego obozu „Baulager 15/XIV”

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 14 kwietnia 2024, 14:30

Historię byłego obozu pracy „Baulager 15/XIV”, który został założony przez Niemców na obrzeżach dawnej wsi Mogiła, będzie można poznać podczas spaceru, na który zaprasza Muzeum Nowej Huty.

Wiosną 1940 roku, na terenach rozciągających się pomiędzy dzisiejszym placem Centralnym a willą Rogozińskich Niemcy założyli obóz pracy pod nazwą „Baulager 15/XIV”. Na jego terenie byli przetrzymywani Żydzi z Polski i Węgier, jeńcy sowieccy, Polacy z KL Plaszow oraz polscy robotnicy przymusowi.

Niestety nie mazbyt wiele wiadomości na temat tego miejsca. Stosunkowo najwięcej wiadomo o wydzielonej południowo-wschodniej części obozu, która przeznaczona została w 1944 r. dla jeńców radzieckich, pracujących przy budowie fałszywego lotniska w okolicach kopca Wandy. Na terenie obozu istniał również barak przeznaczony dla Żydówek, który jednak został szybko zlikwidowany w 1943 roku.

Spacer poprowadzi Grzegorz Jeżowski.

  • Koszt: 20 zł. Zakup w kasie Muzeum Nowej Huty w dniu spaceru.
  • Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426-50-60

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<