Miesiąc Fotografii 2024

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 27 czerwca 2024 - sobota, 27 lipca 2024

Znamy daty i program tegoroczonej edycji festiwalu Miesiąc Fotografii – po raz pierwszy w formule biennale, po raz pierwszy w czerwcu i lipcu! Oto pierwsza zapowiedź tegorocznej edycji festiwalu Miesiąc Fotografii!

Jak informują organizatorzy, od tego roku festiwal odbywać się będzie co 2 lata, w latach parzystych. „Dzięki temu mamy więcej czasu na myślenie i uważne planowanie kolejnych edycji. Nie będzie to jednak slowlife, bowiem dzięki temu uruchomiliśmy działalność całoroczną, organizujemy wystawy i program edukacyjny nie tylko przy okazji festiwalu. Przesunęliśmy rozpoczęcie festiwalu o miesiąc na ostatni weekend czerwca czyli rezerwujcie w kalendarzach: 27–30.06.2024 – czytamy na stronie festiwalu

W programie:

Wystawa Centralna 
-> AFROTOPIE (zespół kuratorski: Amy Muhoro, Malaika Nabilla, Witek Orski
To projekt, który za pośrednictwem twórczości wybranych artystek i artystów pochodzących z kilkunastu kultur Wschodniej i Zachodniej Afryki opowiada o kwestiach uniwersalnych: o wciąż ewoluującej wrażliwości wizualnej, o stosunku do własnych zwyczajów i praktyk kulturowych, o trudach kształtowania tożsamości genderowej i seksualnej w tradycyjnych społeczeństwach, o paradoksach współczesnego kapitalizmu, o relacjach z naturą w obliczu katastrofy klimatycznej, o poczuciu melancholii w czasach globalnej niepewności i chaosu.
Wystawie w Galerii Pałacu Potockich towarzyszyć będą liczne spotkania, debaty i program filmowy, których celem będzie pogłębienie poruszanych na wystawie zagadnień,
edukacja i stworzenie przestrzeni do wymiany kulturowej oraz współpracy z diasporą afrykańską w Polsce.

Sekcja ShowOFF
Sześć wystaw indywidualnych wyłonionych w międzynarodowym konkursie:
-> Angelika Gad (kuratorka: Agnieszka Sadowska) z humorem, ale i dużą wrażliwością pozdrowi nas ze swojej rodzinnej wsi. 
-> Marta Wojnarowska-Olszewska (kurator: Robert Kuśmirowski) czule obserwuje chorobę i zmienność bliskiej osoby, ale również oddaje miejsce fotografii jako dosłownego nośnika pamięci. 
-> Yehor Lemzyakoff (kurator: Rob Bremner) łączy fotografie dokumentalną z modowo-socjologiczną obserwacją na peryferiach miejskiego życia. 
-> Gabriela Marciniak (kuratorka: Elisa Medde) zanurza się w przestrzenie sanatoriów, aby poczuć spokój płynący z emeryckiego stanu ducha.
-> Marta Zdulska (kurator: Piotr Niepsuj) zaprosi nas do eksperymentu, w którym wspólnie będziemy mogli stworzyć zin i wystawę.
-> Yasmin Nebenführ (zespół kuratorski: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera) analizuje rozpad obrazu operując w przestrzeni pomiędzy zabiegami konserwatorskimi i działaniem entropii.

Sekcja FRINGE
Platforma wymiany wiedzy i energii oraz wystawa prezentująca najciekawsze projekty powstałe na czołowych polskich uczelniach artystycznych:
-> Szkoła Filmowa w Łodzi
-> Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
-> Akademia Sztuki w Szczecinie
-> Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
-> Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
-> Uniwersytet KEN w Krakowie

Miesiąc w Łodzi, Fotofestiwal w Krakowie
Pielęgnujemy przyjaźń z naszym ulubionym festiwalem prezentując wspólnie wystawy dwojga artystów:
-> Tomek Kawecki, laureat ShowOFF’u w 2021 roku z nową wystawą i książką „In Praise of Shadow”
-> Michalina Kacperek z projektem „Soft Spot”, którego fragment prezentowaliśmy na Fringe’u 2 lata temu

Występy gościnne
Propozycje zaprzyjaźnionych instytucji włączone do programu Festiwalu, między innymi
-> Muzeum Fotografii MuFo z programem edukacyjnym
-> Galeria Vallhaux i Jerzy Lewczyński ze zbiorów MuFo
-> Warszawski SDK z wystawą duetu Kanaplev & Leidik 
-> Uniwersytet KEN w Krakowie w Galerii Podbrzezie
-> Galeria Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
-> Sekcja fotograficzna ZPAP w Galerii Pryzmat
-> Galeria Poprzeczna z Miechowa

Program performatywny i Art Fair Cracow
Wspólnie z powołanymi do życia w ubiegłym roku krakowskimi targami sztuki Art Fair Cracow Miesiać Fotografii zaprasza na program performatywny odbywający się w najciekawszych prywatnych galeriach w mieście.

Szczegółowy program wkrótce.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<