Jan Karol Fyda – Strauss Wschodu

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 28 kwietnia 2024, 18:00

Kompozytor, muzyk i nauczyciel Jan Karol Fyda, urodzony w Mystkowie k. Nowego Sącza w 1890 roku, zasłynął w Austrii jako „Strauss Wschodu” (nazwała go tak prasa za wykonanie walca Marie Klange opartego na oryginalnym utworze Straussa w Klagenfurt), w Polsce jako kapelmistrz armii Hallera, który skomponował i wykonał Poloneza na uroczystość zaślubin Polski z morzem w Pucku. Nie zapominał też o swoich rodzinnych terenach, równolegle pisząc utwory m.in. do spektakli nowosądeckiego teatru Bolesława Barbackiego. Podczas II wojny światowej był więziony w obozach w Auschwitz i Sachsenhausen, jednak nawet wtedy nie przestał tworzyć, a rodzina kompozytora twierdzi, że Fyda mógł być kapelmistrzem orkiestry więźniów w Sachsenhausen, a nawet napisać hymn więźniów tego obozu. Zginął w 1944 roku w Sachsenhausen w wyniku nalotu aliantów.

Część jego twórczości zachowała się w rodzinnym dworku kompozytora, gdzie po 80 latach odkryła ją Justyna Zawiślan, dyrygentka Or_kiestry. 

Or_kiestra jest zespołem młodych muzyków założonym przez Justynę Zawiślan w 2016 roku, łączącym zarówno hobbystów, jak i studentów akademii muzycznych. Obecny skład zespołu gromadzi niemal 150 osób pochodzących z całej Polski.

Podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej zespół zabierze słuchaczy w podróż do międzywojennej Polski – za sprawą pochodzących z tego okresu kompozycji „Straussa Wschodu”.

Muzyka okresu międzywojnia autorstwa Jana Karola Fydy:
– cykl walców Na pamiątkę op. 1
– Walc Marie Klange op. 76
Intermezzo i Polonez na zaślubiny Polski z Bałtykiem
Marsz żałobny z okazji śmierci Józefa Piłsudskiego
Julius Mosen Walecznych tysiąc, aranż. orkiestrowa J.K. Fyda

Stanisław Moniuszko Prząśniczka, oprac. J. Zawiślan
Przesilenie do tekstu Marii Konopnickiej, oprac. J. Zawiślan

Or_kiestra zespół symfoniczny i czterogłosowy chór mieszany 
gościnnie: Schola „Emmanuel” z Wielogłów
Justyna Zawiślan – dyrygent

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<