Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 4 kwietnia 2024, 16:00 - poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Na wystawie prezentowane są książki Radosława Nowakowskiego, muzyka, bębniarza w zespole Osjan oraz twórcy książki niekonwencjonalnej.

Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Podczas ekspozycji zaprezentowane zostaną długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią.

Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla artysty najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

Wybrane na wystawę oryginalne eksponaty wchodzą w skład większej kolekcji, którą Biblioteka Jagiellońska otrzymała w 2021 roku od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera, także twórców i teoretyków liberatury. Dzięki temu darowi będzie można podziwiać różne warianty wydań poszczególnych tytułów.

Uzupełnieniem ekspozycji są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuk i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Obecnie tylko szkoły artystyczne kultywują czarną sztukę i nie boją się eksperymentów.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<