Bartosz Mucha. Homo furniture. Człowiek połknięty przez tapczan

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • piątek, 5 kwietnia 2024, 18:00 - wtorek, 30 kwietnia 2024

5 kwietnia Cricoteka inauguruje „weekend urodzin” Tadeusza Kantora związany z przypadającą dzień później 108. rocznicą urodzin Tadeusza Kantora. Program wydarzeń rozpoczyna wystawa prac Bartosza Muchy w Galerii Szatnia przy ul. Nadwiślańskiej 2-4.

Bartosz Mucha jest współczesnym artystą działającym na pograniczu designu, architektury i sztuk wizualnych, a także użytkowości i konceptualizmu. Znany jest z egzystencjalnych pytań, poetyckości i żartu oraz wyznaczania swoim działaniom rytmu i ram czasowych.

Wystawa jest opowieścią o skomplikowanej relacji użytkownika ze sprzętami domowymi, głównie z meblami, ale też z drobiazgami, które zazwyczaj są anonimowe i zdegradowane w hierarchii przedmiotów codziennego użytku. W niepokojącej rzeczywistości wystawy  domowe otoczenie wreszcie emancypuje się i zaczyna dominować nad człowiekiem, przekształcając się w rzeźby – hybrydy, surrealistyczne figury z innego, równoległego świata. Prezentacja jest także oczywistym dialogiem 20-letniej działalności artystycznej Muchy ze spuścizną Tadeusza Kantora, głównie poprzez apoteozę zdegradowanych codziennych przedmiotów, jak i hybrydyzowanie postaci ludzkiej z obiektami, sprzętami; wspólnym rysem obu artystów jest także zainteresowanie meblarstwem, wymykającym się utartym definicjom, gdzie projektowane lub wybierane meble stają się częścią alternatywnej przestrzeni znaczeniowej.

Wystawie będzie towarzyszyła „Interwencja Bartosza Muchy w Pokoju Tadeusza Kantora” przy ul. Siennej 7/5. Jest to działanie artystyczne w przestrzeni wypełnionej meblami używanymi na co dzień przez twórcę Teatru Cricot 2. Nowe przedmioty oscylujące wokół kategorii mebli-dzieł sztuki zainterweniują w zaaranżowaną przez Kantora przestrzeń mieszkalno-twórczą po cichu, z poszanowaniem dla miejsca: ostatniego mieszkania twórcy. Ulubione thonetowskie krzesła Kantora nawiążą dyskretny dialog z ich antropomorficzną wersją Muchy.

 • Wystawa Homo furniture. Człowiek połknięty przez tapczan, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Galeria Szatnia, czynna:
  wtorek – niedziela w godz.: 11.00–19.00
  bilety w cenie: normalny, ulgowy – 5 zł; w środy wstęp bezpłatny.
 • Interwencja Bartosza Muchy w Pokoju Tadeusza Kantora w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej 7/5, czynna:
  poniedziałek – środa w godz. 11.00–18.00
  bilety w cenie: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, w środy wstęp bezpłatny

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<