Krótka historia polskiego kina: „Ręce do góry” w Kinie Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 22 kwietnia 2024, 20:00

Krótka historia polskiego kina cz. II: „Ręce do góry” (reż. Jerzy Skolimowski) – pokaz z prelekcją

Po sukcesie pierwszej edycji cyklu KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA - wraz z organizatorem Stowarzyszeniem Kin Studyjnych – zapraszamy na kontynuację przeglądu!
Trzecim filmem pokazywanym w ramach przeglądu jest awangardowa produkcja Jerzego Skolimowskiego „Ręce do góry", w której reżyser rozlicza się ze swoją walką z komunistyczną cenzurą.
Zasadnicza część filmu – czarno-biała opowieść o przyjaciołach ze studiów – powstała w 1967 roku, ale została zatrzymana przez cenzurę, ze względu na kontrowersyjną scenę nalepienia podwójnej pary oczu wizerunkowi Józefa Stalina na pierwszomajowym pochodzie. Jerzy Skolimowski starał się osobiście interweniować u prominentnych polityków, ale gdy nie udało mu się uzyskać zgody na kinową dystrybucję filmu, na wiele lat wyjechał z kraju.
Reżyser powrócił do projektu na zaproszenie władz kinematografii w okresie solidarnościowej odwilży i w 1981 roku dokręcił kolorowy prolog, w którym wyjaśnia swoją ówczesną sytuację i obecną kondycję. Ilustruje go zdjęciami z planu filmu „Fałszerstwo" (1981) Volkera Schlondorffa, w którym wystąpił jako aktor w roli fotoreportera w zrujnowanym wojną Bejrucie. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof Komeda, a w prologu wykorzystano fragment „Kosmogonii" Krzysztofa Pendereckiego. Eseistyczne walory prologu budują cytaty z malarstwa Edwarda Dwurnika, Teresy Pągowskiej i Zdzisława Beksińskiego.
 

Seanse w ramach KRÓTKIEJ HISTORII POLSKIEGO KINA poprzedzone są wykładem video przygotowanym przez kuratora przeglądu, Tomasza Kolankiewicza. Prelekcje przybliżą sylwetki twórców, wprowadzą w tematykę filmu oraz omówią realia polityczno-społeczne jego powstania.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<