Premiera Psychologiczna: „Pamięć” w Kinie Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 8 kwietnia 2024, 18:00

Nieoczywista i subtelna opowieść o meandrach ludzkich wspomnień. „Pamięć”najnowszy film Michela Franco będzie można zobaczyć w poniedziałek, 8 kwietnia podczas kolejnej odsłony cyklu Premiery Psychologiczne w Kinie Pod Baranami. Dyskusję po pokazie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

W kwietniu w cyklu Premiery Psychologiczne będzie można zobaczyć subtelny i wzruszający film „Pamięć”, który opowiada nieoczywistą historię dwojga outsiderów, zmagających się z własnymi wspomnieniami.

Sylvia jest prześladowana przez powracające wspomnienia o traumatycznej przeszłości. Saul zmaga się z poważną chorobą, utrudniającą zapamiętywanie. Ich niecodzienne spotkanie budzi niepokój, lecz jest też początkiem wzruszającej opowieści o poszukiwaniu miłości, nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach.

Za scenariusz i reżyserię „Pamięci” odpowiada pochodzący z Meksyku Michel Franco, którego wcześniejsze filmy („Opiekun”, „Nowy porządek”, „Sundown”) można obejrzeć online w E-Kinie Pod Baranami. W rolach głównych wystąpili: zdobywczyni Oscara Jessica Chastain („Oczy Tammy Faye”, „Wróg numer jeden”) oraz Peter Sarsgaard („Córka”, „Obywatel Jones”), wyróżniony za swoją kreację nagrodą dla najlepszego aktora na festiwalu w Wenecj

Jessica Chastain o pracy nad filmem: Trudno jest opowiadać o historiach dotyczących traumy, bolesnych doświadczeń z przeszłości. Tak wielu ludzi przeszło przez przerażające doświadczenia i znalazło sposoby, by iść naprzód. Jestem pewna, że prawie każdy zna osoby, które doświadczyły w swoim życiu bardzo mrocznych rzeczy. Przygotowując się do filmu, spędzam dużo czasu na tworzeniu historii postaci, które gram. Nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z filmowymi scenami, tworzę tego typu opowieść, bo wtedy mogę być bliżej mojej bohaterki, mogę ją lepiej zrozumieć.

Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

Premiery Psychologiczne to stały cykl Kina Pod Baranami, w ramach którego prezentowane są najnowsze i najciekawsze produkcje filmowe. Pokazom towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru filmów oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

O PROWADZĄCYCH:

Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka, seksuolożka. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Wśród jej szczególnych zainteresowań zawodowych znajduje się pozytywna seksualność, filmoterapia oraz psychologia kryzysu. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ, psychoterapeutka humanistyczna i arteterapeutka. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, wymiany przemyśleń i źródło nowych refleksji. Każdy film stara się traktować jak podróż w nieznane. W pracy i w życiu pielęgnuje filozofię egzystencjalną. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej i psychopatologii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD, współtworzyła również naukowy projekt filmowy Psychoteka Człowieka w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ.

O FILMIE:

„Pamięć” | Memory
reż. Michel Franco, USA/Meksyk/Chile 2023, 103’
Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą zmierzyć się z demonami przeszłości i chorobą. W rolach głównych występują laureatka Oscara Jessica Chastain i laureat Pucharu Volpiego na festiwalu w Wenecji - Peter Sarsgaard.
Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie - córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<