Premiera w Pałacu: „Koniec” Marty Hermanowicz

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 4 kwietnia 2024, 18:00

Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz ArtRage zapraszają 4 kwietnia na premierę książki „Koniec” Marty Hermanowicz. Rozmowę poprowadzi Anna Marchewka.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne do pobrania w formie elektronicznej na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS.

Jeden z najbardziej wyczekiwanych debiutów roku. Metafizyczna, bluźniercza powieść o tragedii wojny, która nie kończy się wraz z podpisaniem traktatów pokojowych, ale zostaje w jej ofiarach i przenosi się na kolejne pokolenia. Malwina, dziewczynka obdarzona niezwykłą wrażliwością, śni sny-wspomnienia wojenne swojej babki, co sprawia, że równolegle funkcjonuje w dwóch rzeczywistościach – wojennej (przede wszystkim tej z Kresów i Syberii) i Polski lat 90. XX wieku. Rzeczywistości wzajemnie się przenikają, nakładają się na siebie. Malwina, łapaczka snów swojej ocalałej z wojennej zawieruchy babki, staje się swoistym dybukiem oddającym głos umarłym; dla niej wojna nadal trwa zarówno na froncie nocnym, jak i dziennym. Mocna, poruszająca, świetnie skonstruowana proza.

Warstwowo ułożone tajemnice utraconego gospodarstwa, wywózki i pracy w przy wyrębie tajgi, śmierci, zerwanych więzów i codzienności trzymają w emocjonalnym napięciu. Chciałabym dowiedzieć się, że po latach trauma odpuszcza, a bohaterki mogą być szczęśliwe. Mocna, mądra, wypełniona detalami życia proza. – Inga Iwasiów

Wbrew tytułowi, karawana tej opowieści nie zatrzymuje się nigdy, a ja, czytelnik, wierzę Marcie Hermanowicz, bo choć odziedziczyła te historie po kimś, przenicowała je epicko dla nas, dzisiejszych. „Koniec”, debiut autorki, to najbardziej dojmująca powieść naszych nowych lat dwudziestych. – Piotr Siemion

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<