Hildegarda z Bingen i jej „Scivias”. (Wczesno)feministyczne podejście do teologii chrześcijańskiej?

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 3 kwietnia 2024, 18:00

MuHER prezentuje: Średniowieczne (pre)feministki – cykl spotkań

Czy wiemy wystarczająco dużo o twórczości średniowiecznych pisarek? Jaką rolę w kształtowaniu chrześcijańskiej teologii odgrywały kobiety? W jaki sposób mówić dzisiejszym językiem o konceptach sprzed tysiąca lat?

MuHER zaprasza na cykl rozmów o średniowiecznych pisarkach, filozofkach i mistyczkach, o kobietach odważnych i niezależnych. Wyruszmy razem w poszukiwanie naszych poprzedniczek, prefeministek, które podważają mit o „ciemnych wiekach”.

Obowiązują bezpłatne wejściówki.

3 kwietnia, godz. 18.00
Hildegarda z Bingen i jej „Scivias”. (Wczesno)feministyczne podejście do teologii chrześcijańskiej? Rozmowa z prof. Moniką Leisch-Kiesl
Prowadzenie: Agata Kokoryn
Wydarzenie w języku angielskim

Hildegarda z Bingen (10981179) była benedyktyńską mniszką, a już za życia cenioną mistyczką, doradczynią w kwestiach życiowych oraz konsultantką władz kościelnych i politycznych. W swoim trzytomowym teologicznym opus magnum nie tylko przedstawia zaskakującą wizję chrześcijańskiej historii zbawienia, ale także podejmuje się wyraźnego przewartościowania charakterystyki kobiet. Czy Hildegarda była wczesna teolożką feministyczną? W pewnym sensie tak! Skupimy się na pierwszej z trzech ksiąg „Scivias” skomponowanej w latach 11411151. Rękopis ten został napisany za życia Hildegardy i, prawdopodobnie pod jej nadzorem, wspaniale zilustrowany. Razem z prof. Moniką Leisch-Kiesl zaangażujemy się zatem w podwójny dialog: z jednej strony między tekstem a obrazem, a z drugiej między „męskim” i „kobiecym” pisaniem chrześcijańskiej historii zbawienia.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<