Piotr Łopalewski. Ex Machina. Malarstwo

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 11 kwietnia 2024, 18:00 - niedziela, 12 maja 2024

Twórczość Piotra Łopalewskiego zaprasza nie tylko do zachwytu ale również do prób niejako przymierzania kostiumu jakim bywa samochód i odegrania w wyimaginowanym czasie i miejscu, chwilowej roli. Samochody / osobowości wybrane przez Piotra przeżywały swoją świetność głównie w epoce art deco. Stanowiły ruchomy element architektury, pejzażu, znak czasu. W ich karoseriach odbijały się damy w pięknych strojach oraz dystyngowani dżentelmeni. Dzięki przebywaniu w polu tych obrazów / wehikułów, także wehikułów czasu, można oczami wyobraźni dostrzec własne odbicie w ich chromowanych i barwnie lakierowanych powierzchniach błotników, drzwi, reflektorów.

Piotr Łopalewski – urodzony w Zabrzu w 1946 roku. W 1967 roku ukończył Pomaturalne Studium Elektroniki Medycznej, w 1968 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Form Przemysłowych. Dyplom uzyskał w 1974 roku, w Katedrze Metodyki Projektowania prof. Andrzeja Pawłowskiego. Był współzałożycielem (razem z Bobem Matsonem) polsko-szwedzkiej grupy twórczej „4”,działającej w latach 1974-1984. W 1985 roku jego plakat został zakwalifikowany do udziału w międzynarodowej, pokonkursowej wystawie w Stuttgarcie, RFN, zorganizowanej przez koncern Daimler-Benz z okazji 100-lecia marki. Na konkurs wpłynęło 1300 projektów, wybrano do wystawy 40, w tym 4 z Polski. Od 1994 roku pracuje w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Był kierownikiem Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów (1997-2011) oraz Działu Konserwacji Muzealiów (2015-2019). Dorobek jego 50-letniej pracy twórczej obejmuje projektowanie graficzne (plakat, grafika reklamowa i wydawnicza), projektowanie wystaw i malarstwo sztalugowe. Swoje hiperrealistyczne obrazy tworzy w stylu tzw. automotive art, wykonywane są w technice aerografii. Brał udział w stu kilkudziesięciu wystawach grupowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. w Belgii, Chorwacji, Szwajcarii, Szwecji, RFN, Wielkiej Brytanii.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<