Borowski. Żegalski

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 5 kwietnia 2024, 18:30 - piątek, 26 kwietnia 2024

Galeria AG zaprasza na wystawę dwóch wybitnych wspólczesnych malarzy: Andrzeja Borowskiego i Leszka Żegalskiego.

Andrzej Borowski (ur. 1969) – ukończył studia na Wydziale Grafiki oraz na Wydziale Malarstwa ASP w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, m.in.: Kolonia, Norymberga, Dusseldorf, Soolingen, Jever, Tilburg, Sandomierz, Warszawa, Frankfurt, Gandawa,, Rzeszów, Strasburg, Majorka, Nowy York, Bordeaux. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”. Wczesne prace Borowskiego charakteryzują się bardziej figuratywnym stylem. Niekiedy były to także akty. Później jego twórczość skupiła się na motywach zaczerpniętych z przyrody, ewoluując w stronę bardziej abstrakcyjnych form, gdzie kształty i kolory stawały się głównym nośnikiem emocji i przekazu artystycznego.

Leszek Żegalski (ur. 1969) – studia artystyczne rozpoczął na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, później przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1984 r. Inspirował się Janem Matejką, Marcelem Duchampem i Jerzym Dudą-Graczem. Współzałożyciel Tercetu Nadętego. Wraz z grupą w latach osiemdziesiątych wydawał pismo o sztuce „Bengal” i ogłaszał prowokujące manifesty artystyczne. Wraz z Tercetem był prekursorem użycia reklamy jako środka promowania twórczości artystycznej np. w radiowej Trójce. W 1984 r. został odznaczony nagrodą Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Arsenał 88”. Z końcem lat osiemdziesiątych artysta wyjechał do Niemiec, gdzie intensywnie tworzył i wystawiał swoje prace. Mieszka w Belgii i w Polsce. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, plafonowym i freskami. Przedstawiciel nurtu „neorealizmu egzystencjalnego".

Wernisaż 5 kwietnia o godz 18.30.
Wstęp wolny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<