Męczeństwo i śmierć Marata

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cały świat jest sceną – to wiemy z Szekspira, ale czy jest też domem wariatów, który jego mieszkańcy stawiają na głowie?
Tytuł słynnej sztuki Petera Weissa jest znacznie dłuższy niż ten zaproponowany przez reżysera Konrada Dworakowskiego. Barokowa konstrukcja: Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem pana de Sade zwraca uwagę widza, że będzie miał do czynienia z teatrem w teatrze. I to w jakim teatrze! Przytułek jest zakładem psychiatrycznym, a tematem sztuki – rewolucja. Słynny markiz wystawia wraz z innymi chorymi własną sztukę o zamordowaniu przywódcy niedawnego krwawego przewrotu 1789 roku, nie mniej słynnego Marata. Na widowni siedzi dyrektor przytułku wraz cenzorem i Siostrami Miłosierdzia. 
Cały świat jest sceną – to wiemy z Szekspira, ale czy jest też domem wariatów, który jego mieszkańcy stawiają na głowie? Co z ludźmi robi władza? Przedstawienie aktualne, a może nawet ponadczasowe, bo gdy przeminą dzisiejsi otumanieni żądzą władzy przywódcy, to przyjdą następni.  
Światową prapremierę tej sztuki wyreżyserował 60 lat temu w Schiller-Theater w Berlinie Zachodnim wielki polski reżyser Konrad Swinarski. Ciekawe, że propozycję wyreżyserowania Mickiewiczowskich Dziadów w Starym Teatrze, co okazało się jego najsłynniejszym dokonaniem, Swinarski dostał, przebywając w zakładzie psychiatrycznym po ciężkim załamaniu nerwowym. 

Dramaturgia: Martyna Lechman    
Reżyseria: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek

Obsada:

Adam Godlewski
Dominika Guzek
Małgorzata Hachlowska
Jagoda Jasnowska
Zbigniew Kozłowski
Paweł Kuźma
Kacper Lech - gościnnie
Franciszek Muła
Jarosław Oberbek
Jakub Popławski
Zuzanna Romańska
Lech Walicki

Projekt plakatu Marika Wojciechowska

Premiera: 4.05.2024 r.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<