Marsz Pamięci z okazji 81. rocznicy likwidacji krakowskiego getta

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 17 marca 2024, 12:00

3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek.

W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta. Te wydarzenia to symboliczny koniec życia żydowskiego w Krakowie, które zaczęło odradzać się dopiero po roku 1989.

W tym roku, 81 lat po tych dramatycznych wydarzeniach, odbędzie się kolejny Marsz Pamięci, który członkowie Stowarzyszenia Festiwal Kultury Żydowskiej zainaugurowali w latach 80. Od kilkunastu już lat jest on organizowany we współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Krakowie i stał się oficjalną formą obchodów rocznicy likwidacji krakowskiego getta. Partnerami Marszu są też Związek Krakowian w Izraelu oraz Muzeum KL Plaszow, które po zakończeniu oficjalnego Marszu zaprasza na zwiedzanie terenu byłego KL Plaszow z przewodnikiem.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<