Cracow Golden Quintet: Polish Wind Quintets

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 25 lutego 2024, 15:00

Koncert promocyjny płyty Polish Wind Quintets vol. 2 to podsumowanie kolejnego etapu pracy zespołu nad odkrywaniem muzyki polskiej. Utwory zawarte na płycie to kontynuacja myśli muzycznej podjętej w 2020 roku przez Cracow Golden Quintet w albumie Polish Wind Quintets (DUX 1685). Obecna pozycja prezentuje kolejne wybitne utwory polskich kompozytorów XX i XXI wieku, a celem cyklu jest rejestracja fonograficzna kompletnego zbioru rodzimych twórców na kwintet dęty.

Kompilacja na niniejszej płycie zawiera w utwory oryginalnie napisane na ten skład instrumentalny, inspirowane duchem dwudziestowiecznej europejskiej szkoły neoklasycyzmu, pojawiają się też wpływy polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego jazzu, muzyki sakralnej, a także sonorystycznej awangardy. Połączenie brzmień instrumentów o zróżnicowanej skali i barwie stwarza nieograniczone wręcz możliwości operowania nastrojami, a krakowski zespół, wielokrotny zwycięzca międzynarodowych konkursów kameralnych, w swoich interpretacjach wykorzystuje cały potencjał wirtuozowski i liryczny dętego instrumentarium. 

Robert Muczyński Movements na kwintet dęty op. 16
Tadeusz Szeligowski Kwintet na instrumenty dęte
Romuald Twardowski Mały tryptyk na kwintet dęty
Antoni Szałowski Kwintet na flet, obój, klarnet, fagot i waltornię
Witold Lutosławski / Paweł Riess Fantazja na tematy melodii ludowych na kwintet dęty 

CRACOW GOLDEN QUINTET
Natalia Jarząbek – flet
Kamil Kuc – obój
Tomasz Sowa – klarnet
Konrad Gołda – waltornia
Małgorzata Wygoda – fagot

Koncert odbywa się w Sali Złotej.

CRACOW GOLDEN QUINTET - zespół doceniany zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, czego potwierdzeniem jest II Nagroda i dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz zdobycie szeregu I Nagród na: Rome International Music Competition w ramach Rome Chamber Music Festival (2016), Madrid International Music Competition (2016), International Music Competition w Londynie (2015), Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kameralnych w Jaworze (2015), International Competition Davorin Jenko w Belgradzie (2015).

Cracow Golden Quintet występował wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak: Paderewski Festival w USA, Vendysell Festival w Danii, Alexander Arutiunian International Wind Festival w Armenii, Crusell Music Festival w Finlandii, Międzynarodowy Festiwal Leoša Janáčka w Czechach, ISA Festival w Austrii, Międzynarodowy Festiwal Ogrody Muzyczne w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Młodzi Artyści w Krakowie, Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato.

Zespół koncertował w prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, NOSPR w Katowicach, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Zamek Królewski na Wawelu.

Cracow Golden Quintet bierze również udział w prawykonaniach oraz nagraniach utworów z XX i XXI wieku. Współpracuje z wytwórnią DUX , Warner Classics, a także z austriackim ORF. W 2020 roku, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się debiutancka płyta zespołu z muzyką polską, która została nominowana do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Krążek zyskał pochlebne recenzje w kraju i za granicą. W roku 2021 zespół podjął współpracę z pianistą i kompozytorem Aleksandrem Dębiczem. 9 września 2022 roku nakładem Warner Classics ukazała się najnowsza płyta pianisty z udziałem Kwintetu. Na krążku zatytułowanym Sideways można usłyszeć m.in. Błękitną Rapsodię George’a Gershwina w opracowaniu na kwintet dęty i fortepian oraz nowy utwór Aleksandra Dębicza The Portals.

fot. Anita Wąsik

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<