Jordi Savall: ICE Classic & Misteria Paschalia 2024

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 24 marca 2024, 18:00

ICE Classic to seria wyjątkowych koncertów muzyki klasycznej, odbywających się w jednej z najlepszych przestrzeni koncertowych w Krakowie: Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Cykl koncertowy zdobył serca krakowskiej publiczności, zachwycając nie tylko doskonałym doborem artystów i repertuaru, lecz również niezrównaną jakością wykonania. 24 marca, w przeddzień rozpoczęcia Festiwalu Misteria Paschalia, krakowska publiczność usłyszy arcydzieło Johanna Sebastiana Bacha – Pasję według św. Jana w interpretacji niezrównanego Jordiego Savalla oraz jego dwóch zespołów: La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations.

Pasja według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha w interpretacji Jordiego Savalla to niezwykłe doświadczenie nie tylko muzyczne, ale i duchowe, które pozwala na jeszcze głębsze przeżycie Wielkiego Postu. Premiera tego pełnego dramatyzmu dzieła miała miejsce w Wielki Piątek 1724 roku w kościele św. Mikołaja w Lipsku. Teraz, w 300. rocznicę tego wydarzenia, możemy na nowo odkrywać geniusz kompozytora oraz zgłębiać tę fundamentalną dla naszej kultury historię.

Arcydzieło baroku wykonają Jordi Savall oraz dwa doskonałe zespoły, którymi pokieruje: La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations. Tekst Ewangelii św. Jana, podkreślający boskość Jezusa i jego transcendencję, wspaniale ożywa w Bachowskiej kompozycji. Tutaj Jezus nie jest barankiem prowadzonym na rzeź, lecz Panem i Władcą, który nie zna strachu. Wie, że pokona śmierć, co w głęboki sposób oddają dźwięki i słowa dzieła.

Tradycja czytania pasji i wykonywania jej muzycznych opracowań w Wielkim Tygodniu nabiera nowego wymiaru, gdy doświadczamy jej na najwyższym poziomie artystycznym, jaki zapewniają Savall i jego zespoły. Pasja według św. Jana opowiada o ostatnich chwilach życia Chrystusa, a naszym przewodnikiem przez muzyczne arcydzieło i tę pełną symboliki historię jest Ewangelista – solista, który w sposób niezwykle sugestywny przekazuje biblijny tekst. Johann Sebastian Bach uzupełnił ponadto ewangeliczny przekaz poezją pasyjną autorstwa Bartholda Heinricha Brockesa, Christiana Heinricha Postela czy Christiana Weisego oraz słowami tradycyjnych pieśni kościelnych, tworząc w ten sposób mistyczną i głęboko poruszającą opowieść o męce, ale przede wszystkim o triumfie Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

La Capella Reial de Catalunya
Le Concert des Nations
Jordi Savall
dyrygent

Johann Sebastian Bach Pasja według św. Jana BWV 245

___

ICE Classic to wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej, która umacnia obecność Krakowa w kręgu ważnych scen muzycznych Europy. Dzięki przestrzeni koncertowej w Centrum Kongresowym ICE Kraków stolica Małopolski doczekała się przestrzeni koncertowej mieszczącej blisko 2000 osób, dysponującej znakomitym zapleczem technicznym i wysokimi walorami akustycznymi. Wszystkie koncerty cyklu odbywają się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Miasto Kraków, KBF, współorganizator: Kraków 5020
  • iceclassic.pl
  • Przedsprzedaż biletów w aplikacji KBF:PLUS rusza 21.02.2024. Sprzedaż regularna od 22.02.2024 godz. 12.00 na stronie KBF: BILETY i Eventim oraz w aplikacji.
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<