Spotkania Filozoficzne: „Strefa interesów” w Kinie Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 5 marca 2024, 20:30

Porażające studium banalności zła, które po mistrzowsku operuje obrazem i dźwiękiem. Wstrząsająca, otwierająca oczy, nominowana do pięciu Oscarów międzynarodowa koprodukcja „Strefa interesów” (reż. Jonathan Glazer) to tytuł prezentowany w ramach marcowej odsłony cyklu Spotkania Filozoficzne w Kinie Pod Baranami. Po pokazie we wtorek, 5 marca, rozmowę inspirowaną filmem poprowadzi filozofka Anna Piskorska.

„Strefa interesów” to film o Zagładzie, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom głównych bohaterów i hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę, którą widz obserwuje na ekranie, tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu.

Film Jonathana Glazera („Pod skórą”, „Sexy Beast”) to koprodukcja Wielkiej Brytanii, Polski i USA. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska, producentka takich filmów jak „Ida” czy „Zimna wojna”. Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz został nakręcony w całości Polsce, w miejscach, w których rozgrywa się jego akcja. Autorem zdjęć jest polski operator Łukasz Żal. W jednej z głównych ról wystąpiła Sandra Hüller, którą można oglądać również w filmie „Anatomia upadku” (w Kinie Pod Baranami od 23 lutego).

Kamery patrzą, a my tam jesteśmy. Bez osądów pokazujemy, jaki jest człowiek – że raz bywa wspaniały, a za chwilę okrutny, że potrafi kochać, przytulać bliskich, czytać dzieciom bajki, a za chwilę może wyjść z domu i zrobić coś radykalnie odmiennego – wspomina Łukasz Żal w wywiadzie.

Po przedpremierowym pokazie filmu we wtorek, 5 marca, w Kinie Pod Baranami odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi mgr Anna Piskorska – filmoznawczyni z filozoficznym zapleczem. Absolwentka studiów doktoranckich w ISzA UJ. Autorka kilkunastu autorskich kursów, współpracowała z WZiKS UJ, WSMiP UJ oraz Wydziałem Filozoficznym UJ. Zajmuje się wprowadzaniem pojęć filozoficznych do teorii filmu.

Spotkania Filozoficzne to cykl, który jest okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Realizowane we współpracy z Gutek Film pokazy od kilku lat odbywają się w Kinie Pod Baranami.

STREFA INTERESÓW | ZONE OF INTEREST
reż. Jonathan Glazer, Wielka Brytania/Polska/USA 2023, 105’

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Premiera filmu: 8 marca 2024

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<