„Bękart”. Pokaz przedpremierowy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 7 marca 2024, 20:30

Porywająca historia o dumnym mężczyźnie targanym wielkimi namiętnościami. Hipnotyzujący film kostiumowy „Bękart” (reż. Nikolaj Arcel) będzie można zobaczyć przedpremierowo w czwartek, 7 marca w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12). W głównej roli byłego żołnierza ruszającego na podbój duńskich wrzosowisk wystąpił Mads Mikkelsen.

XVIII-wieczna Dania. Ludvig Kahlen (Mads Mikkelsen) w imieniu króla obejmuje w posiadanie bezkresne, dzikie wrzosowiska. Człowiek znikąd o mentalności self-made mana liczy na społeczny awans w zamian za ujarzmienie niegościnnych terenów i przemienienie ich w przynoszące dochody pola uprawne. Na drodze do jego sukcesu staje okrutny szlachcic Frederik de Schinkel (Simon Bennebjerg).

„Bękart” to adaptacja powieści Idy Jessen inspirowanej losami prawdziwego Ludviga Kahlena - byłego żołnierza, jednego z najważniejszych pionierów jutlandzkich wrzosowisk. Reżyser Nikolaj Arcel (Kochanek królowej) pracował nad scenariuszem wraz z Andersem Thomasem Jensenem – nagrodzonym Oscarem twórcą takich tytułów jak Jabłka Adama czy Jeźdźcy sprawiedliwości.

W „Bękarcie” pobrzmiewają echa westernów oraz innych zapadających w pamięć opowieści o zdeterminowanych jednostkach dochodzących do sukcesu pracą własnych rąk. Trudno odwrócić wzrok od zapierających dech kadrów, przedstawiających niegościnne duńskie odludzia, których autorem jest uznany operator Rasmus Videbæk (Mroczna wieża, Dwunastu odważnych, Fúsi).

Reżyser o filmie: Film „Bękart wyrósł na tym egzystencjalnym gruncie i jest to, jak dotychczas, mój najbardziej osobisty film. Posługując się genialną powieścią Idy Jessen, wspólnie z Andersem Thomasem Jensenem chcieliśmy stworzyć wspaniałą, epicką opowieść o tym, jak nasze ambicje i pragnienia niechybnie nas zawiodą, jeśli są wszystkim, co mamy. Życie to chaos: jest bolesne i nieprzyjemne, piękne i niesamowite, a my często nie mamy nad nim kontroli. Jest tak, jak w znanym powiedzeniu: Robimy plany, a Bóg się śmieje.

Wcześniejszy film Nikolaja Arcela „Kochanek królowej” można zobaczyć online w E-Kinie Pod Baranami. W obsadzie tego kostiumowego melodramatu o romansie duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej również znalazł się Mads Mikkelsen, a towarzyszą mu Alicia Vikander oraz Mikkel Boe Følsgaard.

BĘKART | BASTARDEN
reż. Nikolaj Arcel, Dania/Szwecja 2023, 120’
Jest 1755 rok. Ludvig Kahlen (Mads Mikkelsen), pochodzący z nieprawego łoża były żołnierz, wyrusza na podbój jałowych i surowych wrzosowisk, mając przed sobą jeden cel – założyć na nich kolonię w imieniu króla, w zamian za obiecany przez duńskiego władcę tytuł szlachecki. Na drodze staje mu bezwzględny i pełen pogardy szlachcic Frederik de Schinkel, który nie zamierza oddać ziemi, uważając ją za swoją. Kiedy Kahlen zatrudnia do pomocy zbiegłą z dworu de Schinkela dwójkę służących, gotowy do aktów największego okrucieństwa szlachcic poprzysięga zemstę.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<