Krótka historia polskiego kina: „Ostatni dzień lata” w Kinie Pod Baranami

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 28 lutego 2024, 19:15

Cykl pokazów polskiej klasyki filmowej pod nazwą „Krótka historia polskiego kina” – po ogromnym sukcesie w 2023 roku – wraca do polskich kin studyjnych! Od lutego rusza kontynuacja przeglądu, który tym razem skupi się na twórcach osobnych, działających poza głównymi nurtami filmowymi. Cykl rozpocznie film „Ostatni dzień lata” w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Seans w Kinie Pod Baranami w środę, 28 lutego.

Kontynuacja przeglądu „Krótka historia polskiego kina” to wybitne dzieła twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty i stronili od grup czy formacji artystycznych. Ich filmy nie dają się prosto zaszufladkować, ale wciąż olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne, jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Przegląd „Krótka historia polskiego kina” część II: twórcy osobni to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy film poprzedzony jest krótkim wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu.

Pierwszym filmem, który będzie można zobaczyć w ramach przeglądu, jest wspaniały nowofalowy debiut Tadeusza Konwickiego, czyli „Ostatni dzień lata” z 1958 roku. Pokaz w Kinie Pod Baranami w środę, 28 lutego o godzinie 19.15.

Tadeusz Konwicki jako kierownik literacki Zespołu Filmowego KADR zdobył się na ten filmowy eksperyment na marginesie swoich obowiązków, z minimalną ekipą i mikrobudżetem. Do produkcji zaangażował rodzinę Laskowskich: operatora Jana, kierownika produkcji Jerzego i aktorkę Irenę. W obsadzie towarzyszy jej młodziutki Jan Machulski. Muzykę do filmu przygotował Adam Pawlikowski, pamiętny Andrzej z Popiołu i diamentu. Reżyser osiągnął tak ciekawe rezultaty, że kontynuował karierę filmową w wybitnej formie kina autorskiego.

Kuratorem przeglądu „Krótka historia polskiego kina” i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Tymczasem na platformie MOJEeKINO.PL można oglądać filmy z pierwszej edycji przeglądu, wybierając (i co za tym idzie wspierając!) ulubione kino studyjne.

***

OSTATNI DZIEŃ LATA | THE LAST DAY OF SUMMER
reż. Tadeusz Konwicki, 1958, 59’
Pierwszy polski film nowofalowy, a zarazem jeden z najniezwyklejszych debiutów w historii polskiego kina. Ona (Irena Laskowska) i on (Jan Machulski) spotykają się na nadmorskiej plaży. Kobieta jest dojrzalsza, ale zarazem ostrożniejsza. To jej ostatni dzień nad morzem. Mężczyzna jest młody, wrażliwy, szuka jej bliskości. Ona mocno stąpa po ziemi, on wydaje się nie z tego świata. Przelatujące nad nimi odrzutowce przypominają grozę wojny. Na plaży nie ma nikogo. Bohaterowie w ciągu sześciu godzin przybliżają się do siebie i oddalają, co mistrzowsko podkreśla kompozycja ujęć i proporcje sylwetek w kadrach. 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<