Koncerty historyczne w Willi Decjusza

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wila Decjusza zaprasza na cykl „Koncertów historycznych” w wykonaniu pianisty Marcina Koziaka ukazujących przekrój dzieł solowej literatury fortepianowej od baroku do współczesności. W ramach cyklu w ciągu roku odbędzie się 9 spotkań muzycznych, podczas których artysta zaprezentuje różne gatunki i formy muzyczne, a także po każdym koncercie opowie o wybranych utworach i ich historii.

Artysta wybierając utwory, które złożą się na program całego cyklu prześledził wpływy, inspiracje, wzajemne relacje między utworami, stylami i technikami kompozytorskimi wykorzystywanymi przez twórców muzyki fortepianowej w Europie i na świecie. Cykl „Koncerty historyczne" obejmuje 9 recitali fortepianowych zawierających muzykę od baroku po XXI wiek, napisaną przez ponad 50 kompozytorów żyjących na 6 kontynentach.

Utwory wybrane przez artystę do recitali reprezentują zdecydowaną większość gatunków i form muzycznych spotykanych w literaturze fortepianowej. W programach koncertów znajdą się m.in.: sonaty, wariacje, suity, etiudy, polonezy, mazurki, utwory liryczne, nokturny, preludia, poematy, cykle utworów. Będą to jedne z najbardziej wymagających dzieł literatury fortepianowej, takie jak sonaty: Brahmsa, Vine'a, Barbera, Bartoka czy Miroirs Ravela, jak również miniatury, m.in.: utwory liryczne Griega, Rain Sketch II Takemitsu, czy impromptu Schuberta. Uczestnicząc w podróży muzycznej wraz z wykonawcą melomani będą mieli okazję poznać bogactwo ponad 300. lat muzyki fortepianowej począwszy od uważanej za pierwszy utwór napisany na fortepian sonatę g-moll Giustiniego, aż po  napisany w 2020 roku „Night Music" Blake'a. Podczas każdego recitalu usłyszymy także muzykę polską.

Po każdym z koncertów zaplanowana jest także rozmowa artysty z publicznością, podczas której poruszane będą tematy związane z danym recitalem (np. muzyka australijska, kobiety-kompozytorki, inspiracje muzyką Chopina na przełomie XIX i XX wieku i inne). Udział w spotkaniach pozwoli na prześledzenie historii muzyki fortepianowej, pogłębienie wiedzy z zakresu pianistyki, a także zapoznanie się z gatunkami muzycznymi, które pojawiły się w programach koncertów, a także poznanie subiektywnego spojrzenia pianisty na polską literaturę fortepianową w kontekście muzyki komponowanej na świecie.

Bilety w cenie 15/10,00 zł do kupienia online na stronie: https://willadecjusza.pl/ lub w Willi Decjusza przed koncertem.

HARMONOGRAM  KONCERTÓW:

  • 25 lutego (niedziela) 17.00 Początki. Barok: L. Giustini, D. Scarlatti, F. Couperin, B. Pękiel, J.S. Bac
  • 27 marca (środa) 18.00 Klasycyzm: J. Haydn, J. Elsner, W.A. Mozart, L. van Beethoven
  • 30 kwietnia (wtorek) 18.00 Romantyzm I: F. Chopin, R. Schumann, F. Mendelssohn, F. Schuber
  • 15 maja (środa) 18.00 Romantyzm II: F. Liszt, J. Zarębski, J. Brahms
  • 16 czerwca (niedziela) 17.00 Romantyzm III Przełom wieków: E. Grieg, I. Albeniz, E. Granados, L. Godowski
  • 8 września (niedziela) 17.00 Impresjoniści, koloryści…: C. Debussy, M. Ravel, K. Szymanowski
  • 6 października (niedziela) 17.00 Neoklasycyzm, folkloryzm, witalizm…: B. Bartok, G. Bacewicz, P. Hindemith, A. Ginastera
  • 17 listopada (niedziela) 17.00 Kalejdoskop muzyki XX wieku: A. Webern, G. Gershwin, B. Britten, R. Palester, S. Barber, O. Messiean
  • 15 grudnia (niedziela) 17.00 Muzyka mi współczesna. 1989- : C. Vine, P. Mykietyn, P. Vasks, T. Takemitsu, G. Ligeti, M. Blake

***
Marcin Koziak
urodził się w 1989 roku w Krakowie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. W wieku dziesięciu lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs pianistyczny, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Koncertował w Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, USA, Japonii, Chinach, Szwecji, Norwegii, Islandii, Estonii, Rumunii, Chorwacji, Gruzji, na Wyspach Kanaryjskich, Ukrainie i na Węgrzech.

Pianista brał udział w wielu znaczących festiwalach oraz cyklach koncertowych : La Roque d’Anthéron International Piano Festival, Chopin i jego Europa, Rubinstein Piano Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Emanacje, La Folle Journée au Japon, La Folle Journée au Varsovie, ASEM Culture and Arts Festival, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Kiev Summer Music Evenings.

Jego koncerty były transmitowane przez japońskie radio Ottava, radio France Musique, Polskie Radio i Telewizję Polską. Posiada w swoim w dorobku dwie płyty z muzyką Fryderyka Chopina.

Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów (Budapeszt 2006), II nagrody i trzech nagród dodatkowych na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2007), III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Hastings, Wielka Brytania, 2014); jest również półfinalistą i laureatem trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010), jak również półfinalistą XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014) oraz XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Giny Bachauer w Salt Lake City (2014). W 2021 roku został laureatem III nagrody oraz czterech nagród dodatkowych Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie występując w duecie z Aleksandrą Kuls, natomiast w 2022 roku został laureatem II nagrody oraz nagrody dla najlepszego polskiego zespołu na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi występując z Martą Gidaszewską oraz Robertem Łaguniakiem.

Od 2016 roku pracuje jako pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Prowadził lekcje mistrzowskie i warsztaty muzyczne w Polsce i Chinach. Od kilku lat współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<