To tylko eksperyment. Bogna Otto-Węgrzyn

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 5 lutego 2024 - czwartek, 4 kwietnia 2024

Wystawa prezentuje wybór plakatów i cyfrowych szkiców dokumentujących proces poszukiwania własnego języka plastycznego w ramach programów graficznych pakietu Adobe. Znaczącą część ekspozycji stanowią tzw. edycje autorskie, czyli plakaty zaprojektowane i wydrukowane przez autorkę (czasami w kilku alternatywnych wersjach) nie tylko bez konkretnego zleceniodawcy, ale też bez określonego celu. Aby uniknąć wyjaśnienia tej kwestii autorka zdecydowała o nadaniu wystawie asekuracyjnego tytułu „To tylko eksperyment”.

Nieprzypadkowo stanowi on nawiązanie do tekstu Petera Bilaka na temat typografii eksperymentalnej:

„Niewielu słów używa się tak często i beztrosko jak słowa „eksperyment”. […] Czasownik eksperymentować często jest synonimem samego procesu projektowania, co wcale nie sprzyja jasności, zwłaszcza że każdy projekt jest rezultatem procesu projektowania. Termin eksperymentowanie może też sugerować odsunięcie od siebie odpowiedzialności, gdyż wskazuje na nieprzewidywalność rezultatu. Studenci pytani o cel tworzenia takich, a nie innych form często, nie wiedząc co powiedzieć, odpowiadają: To tylko eksperyment…”

Źródło: Peter Bil’ak, Typografia eksperymentalna, cokolwiek to znaczy (tłum. Dorota Dziewońska).
WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ, wybór najważniejszych tekstów o dizajnie, red. P. Dębowski, J. Mrowczyk, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2011 r.

Bogna Otto-Węgrzyn – projektantka, ilustratorka, plakacistka. Absolwentka katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1990). Obecnie profesor ASP, prowadząca dwie autorskie pracownie w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wieloletnie doświadczenie zawodowe z obszaru grafiki wydawniczej wykorzystuje projektując m.in. niekomercyjne plakaty i publikacje o charakterze autorskim. Identyfikuje się przede wszystkim z enigmatyczną przestrzenią pomiędzy projektowaniem użytkowym, a grafiką artystyczną.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<