SABAS: „Zamyślniki wierszem” Alicji Adamczyk

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 26 lutego 2024, 18:00

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Salonie Artystycznym Beaty Anny Symołon. Tym razem gościem spotkania będzie Alicja Adamczyk. Będzie to premiera jej tomu poetyckiego „Zamyślniki wierszem”.

Alicja Adamczyk to urodzona wrocławianka, choć nie bardzo prawdziwa, ponieważ nigdy nie czuła sentymentu do tego miasta.

Studiowała filologię klasyczną Uniwersytecie Jagiellońskim, a pracowała w Centrum Komputeryzacji Rynku, Szkole Podstawowej na Prądniku Czerwonym, Bipronafcie - Federacji Biur Projektów czy w Domu Kultury Starachowice. Przyszedł też czas własnej działalności: w Starachowicach prowadziła „Świat Alicji Galerię Wyobraźni”, a w Kazimierzu Dolnym lokal z galerią - „Antałek” zlokalizowany na Małym Rynku. Było tam miejsce na starocie, antyki, obrazy, rękodzieło i ...niekończące się rozmowy o poezji i sztuce.

Zainteresowania - od zawsze te same - sztuka, poezja, góry, natura, wszechświat, metafizyka, człowiek, filozofia.

Pisze, od kiedy pamięta. Zadebiutowała w żywieckiej „Karcie Groni” (1969, nr III-IV). Później promowała już innych zakładając m.in. Fundację Kultury Radostowa (razem z Antonim Dąbrowskim). „Zamyślniki wierszem” są jej późnym debiutem poetyckim.

Beata Anna Symołon o „Zamyślnikach wierszem”:

Tego, co ważne, autorka „Zamyślników” nie boi się zaznaczyć dużą literą. A nawet zapisać samymi dużymi literami. Za nimi kryją się przesłania jej wierszy. Dobre myśli na dziś i jutro. Ważne myśli na jutro. Wczytując się w znaczenia i powiązania słów zapisanych dużymi literami można wydobyć osobiste odautorskie interpretacje opisanych obrazów. To rodzaj skrótowego zapisu myśli pozwalający uniknąć nadmiaru słów, a dający możliwość odczytywania tekstów na wielu poziomach. Lecz nie znaczy to, że Alicja Adamczyk boi się słów. Nie ogranicza ich przepływu wtedy, gdy czuje, że fala zachwytu, najczęściej dla opisywanej przyrody, szczególnie górskiej, nie powinna zbyt szybko ustać, by nie zakończyć wiersza w chwili otwarcia ust. Zachwyt ma płynąć miękko, wolno, pieszczotliwie…, by wyciszyć serce. I otworzyć oczy i umysł na kolejny zachwyt.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<