Mateusz Kołek. Stany splątane

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 16 lutego 2024, 18:00 - niedziela, 7 kwietnia 2024

Wystawa Stany splątane to próba przedstawienia, jak może wyglądać podróż do wnętrza głowy artysty. Twórczość Mateusza Kołka to bardzo oryginalne splątane Multiwersum. Miejsce, w którym przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska; manga, anime, komiks europejski i sztuka gotycka. Z tego zbioru, wydawałoby się, zupełnie nieprzystających do siebie elementów powstaje niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który chce się eksplorować i którego chce się doświadczać. Odnajdywać powtarzające się elementy i szukać powiązań pomiędzy kolejnymi grafikami.

Jak pisze kurator ekspozycji Przemysław Wideł, „Doświadczenie tej struktury to nieliniowa opowieść pełna »zaszytych« znaczeń i wzorzyście powtarzających się elementów, po których tropie uważny obserwator może eksplorować świat artysty. Na wystawie podróżujemy wraz z nim poprzez miejsca i czasy. Odwiedzamy przestrzenie i spotykamy ludzi w sytuacjach, które – zatrzymane w grafikach – są stopklatkami z większej opowieści. W kilku przypadkach Mateusz Kołek zdradza nam, jaka historia lub emocja stała się inspiracją do konkretnej pracy.
Stany splątane to wystawa – przygoda, która rozpoczyna się w Krakowie i do Krakowa na powrót prowadzi. Po drodze jednak na odwiedzających czeka kilka furtek do innej rzeczywistości, równoległych światów. A nawiązując do słów samego artysty – w środku jest naprawdę ciekawie!”.
 
Mateusz Kołek (ur. 1981) – ilustrator, rysownik komiksów, autor murali współpracujący z takimi gazetami jak: „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza”, „Duży Format”, „Wysokie Obcasy”, „Znak”, „Przekrój”, „Bluszcz”, ESPN USA, „Sports Illustrated”. W 2017 rozpoczął serię Rzeczy, które widziałem, ale nie miałem smartfona, dokumentującą kilkumiesięczny pobyt artysty w Hongkongu; seria rozwinięta o rozdziały tokijski, krakowski oraz opisujący doświadczenia początku pandemii COVID-19 zaowocowała albumem Alone Together, wydanym w 2023 roku przez hongkońskie wydawnictwo ZtoryTeller. Mieszka w Krakowie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<