Klimat, głód i narodziny nowoczesnego świata. Dyskusja wokół książki Mike'a Davisa

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 15 lutego 2024, 18:00

Czy to kryzys klimatyczny i kolonializm stworzyły współczesny świat? Na pewno dotyczy to większości planety. Tam gdzie sięgała władza zachodnich imperiów postkolonialne społeczeństwa mierzą się z nie tylko z ubóstwem, niedożywieniem, ale też z katastrofą ekologiczną. To przecież właśnie z krajów stanowiących niegdyś perły w koronach europejskich monarchii zmiany klimatyczne wypędzają dziś miliony osób. Czy zatem epoka późnowiktoriańska nigdy się nie skończyła?

W swojej prekursorskiej książce „Późnowiktoriański holokaust” amerykański geograf i historyk Mike Davis szuka odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że kraje takie jak Indie czy Chiny, które jeszcze w końcu XVIII wieku przewyższały Europę pod względem rozwoju gospodarczego i poziomu życia, stały się dzisiejszym globalnym Południem. Według Davisa korzeni współczesnych nierówności należy szukać w ukształtowanym w drugiej połowie XIX wieku splocie zbrojnej dominacji Zachodu, narzucanej przez Imperium Brytyjskie liberalnej ideologii i protekcjonistycznej praktyce ekonomicznej oraz kryzysie klimatycznym związanym z zaostrzeniem zjawiska El Niño (oscylacji południowopacyficznej). Mieszanka ta stworzyła jeden z najbardziej ludobójczych systemów w historii ludzkości.

System ten, znany dziś jako podział na bogatą Północ i biedne Południe, w dużym stopniu istnieje i działa w dalszym ciągu. Czy oznacza to, że późnowiktoriański holokaust może się powtórzyć? Co łączy nowoczesny kapitalizm i kryzys klimatyczny? Jak doszło do pierwszej globalnej klęski głodu i czy grozi nam ponownie? Dlaczego przedkolonialne społeczeństwa radziły sobie z suszą, a wraz z włączeniem w sieci globalnego kapitalizmu stało się to niemożliwe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.

O autorze:

Mike Davis – urodził się w 1946 roku w Fontanie w Stanach Zjednoczonych. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Kalifornijskim, w latach 90. XX wieku otrzymał stypendium w Getty Research Institute, a w 1998 roku zdobył MacArthur Fellowship Award. W swoich pracach naukowych poruszał problematykę urbanizacji, ruchów społecznych w Stanach Zjednoczonych, nierówności gospodarczych. Był także publicystą i aktywnym komentatorem współczesnej polityki. Do jego głośnych prac należą „Ecology of Fear: Los Angeles and the Imagination of Disaster" (1998), „Planet of Slums" (2006, wydanie polskie 2009) i „Set the Night on Fire: L.A. in the Sixties" (2020).

Rozmawiają:
Prof. Beata Kowalska (socjolożka, Instytut Socjologii UJ),
Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, kurator, autor audycji TXT w radio Newonce, autor wielu książek, z których najnowsza to „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”),
Przemysław Wielgosz (redaktor, eseista, kurator, redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska, najnowsze książki to „Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli by rządzić”, oraz „Ludowa historia kobiet”).

Jeśli nie będziecie z nami na miejscu, możecie śledzić transmisję na naszym facebookowym profilu.

Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona! Bardzo prosimy o pobranie bezpłatnych wejściówek.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<