Beethoven | Coriolanus

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 25 lutego 2024, 18:00

Inspiracją do powstania jednej z pierwszych w historii i jednej z najczęściej wykonywanych uwertur koncertowych była popularna podówczas sztuka Austriaka Heinricha Josepha von Collina osnuta wokół tragicznego losu Coriolana, rzymskiego patrycjusza skazanego na banicję, który zamierza powrócić do Rzymu i podbić go razem z wrogim narodem Wolsków.
Niestety, zanim Beethoven sfinalizował prace nad swoim dziełem w 1807 roku, sztuka dawno już zeszła z afisza. Kompozytor nie przejął się tym jednak – uważał, że utwór może równie śmiało funkcjonować bez teatralnej oprawy i może być grany samodzielnie, bez związku ze spektaklem.
I tak narodził się nowy gatunek w muzyce…
Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie uzupełnią Beethovenowska II Symfonia D-dur op. 36 oraz Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę Francisa Poulenca (przy klawiaturach Vladyslav Borovych i Dominik Gilewski). Całość poprowadzi Paweł Kotla.

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
Uwertura koncertowa „Coriolan” op. 62
II Symfonia D-dur op. 36
FRANCIS POULENC (1899-1963) Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę

Vladyslav Borovych / Dominik Gilewski duet fortepianowy
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie
Paweł Kotla dyrygent

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie
  • amuz.krakow.pl
  • amuz.krakow
  • 40 zł normalny, 20 zł ulgowy, studenci i uczniowie wstęp wolny za okazaniem legitymacji, bilety dostępne w kasach Filharmonii Krakowskiej
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<