Socrealizm w architekturze na przykładzie Nowej Huty

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 17 lutego 2024, 17:45

Wykład Socrealizm w architekturze na przykładzie Nowej Huty w ramach Studium Dziedizctwa Nowej Huty dotyczyć będzie architektury Nowej Huty w okresie od 1949-1956 roku. Na wstępie nakreślone zostaną zagadnienia realizmu socjalistycznego. Następnie zastanowimy się jakie oblicze doktryny prezentuje nowohucka architektura. Co jest dla niej charakterystycznego, jak ściśle związana jest z urbanistyką miasta (a później dzielnicy)? Zestawimy ją z realizacjami z innych ośrodków. Dzięki porównawczej formule wykładu powstanie nieco szerszy obraz architektury socrealistycznej w Polsce.

Wykład poprowadzi Magdalena Smaga - historyk sztuki, muzealnik. Na co dzień pracuje w Muzeum Krakowa w dziale Historii i Sztuki Krakowa Współczesnego. Zajmuje się architekturą i wnętrzami głównie po 1945 roku. Jej zainteresowania obejmują Nową Hutę, aktualnie zajmuje się twórczością Mariana Sigmunda. Jest autorką wystaw i publikacji, a także prelekcji i spacerów z tej dziedziny sztuki.

Studium Dziedzictwa Nowej Huty to dwusemestralny program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych, dostępny także dla wolnych słuchaczy. Jest on skierowany do osób, które pragną rozwijać i pogłębiać już zdobytą wiedzę na temat fenomenu nowohuckiej przestrzeni, ale również do tych, którzy są początkującymi pasjonatami dziedzictwa kulturowego dzielnicy.

Zapisy przez e-mail: nhlab@okn.edu.pl trwają do 16 lutego 2024, godz. 15.00
Obowiązuje limit miejsc: 25 osób.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<