Łukasz Mamica. Re-formy ciało

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 19 stycznia 2024, 19:00 - poniedziałek, 4 marca 2024

W kinie Kijów będzie oglądać wystawę rzeźb Łukasza Mamicy. Rzeźby wykonane z aluminium pochodzącego z puszek zbieranych w przestrzeni publicznej, mają skłaniać do kreatywnego odczytania inspiracji autora przy tworzeniu poszczególnych form.

„Re-formy” są autorskim przetworzeniem rzeczywistości, której nadana zostaje nowa forma. Zbierane, łatwe do zgniecenia aluminiowe puszki, po przetopieniu zmieniają swoją formę i stają się obiektami sztuki, skłaniając do refleksji nad obiegiem materii i zmiennością tego, co nas otacza. Postumenty rzeźb to jednocześnie pojemniki na zużyte puszki aluminiowe.

Prologiem wystawy była zorganizowana w listopadzie ubiegłego roku ekspozycja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia „Re-formy” są metaforą świata, na który patrzymy, nie zawsze go rozumiejąc. Tryptyk „Ciało” prezentowany w przestrzeni kina Kijów, jest głosem w dyskusji o formie przedstawiania jednego z najbardziej istotnych tematów w sztuce, jakim jest ludzkie ciało. A faktura „Re–form” sprawia, iż odbijające się od nich światło tworzy niepowtarzalne, zależne od pory dnia, ulotne refleksy, pozostawiając przestrzeń dla różnych interpretacji.

Łukasz Mamica jest wykładowcą akademickim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prowadzącym badania dotyczące designu, autorem książki „The Co-creative UniversityEvaluation, Expectations and Economic Policy Implications”, współpracuje z Wydziałem Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

ƒ„Jednym z obszarów moich zainteresowań jest koncepcja ko-kreatywności, zakładająca że poza kreatywnością twórcy w procesie tworzenia dzieła, równie ważne jest zaangażowanie odbiorcy w zakresie zrozumienia inspiracji autora przy jego powstaniu. Projekt „Re-formy” jest efektem moich doświadczeń artystycznych w zakresie poszukiwania tego typu kontaktu z odbiorcą, którego zachęcam do kreatywnego myślenia” – podkreśla Łukasz Mamica.

Wernisaż odbędzie się w foyer Kina kijów w piątek 19 listopada 2024 o godz. 19.00. Wystawie towarzyszy projekcja krótkiego filmu animowanego przedstawiającego koncepcję jednej z prezentowanych ko-kreatywnych rzeźb. Do współpracy przy animacji została zaproszona między innymi graficzka Aleksandra Siekierko oraz muzyk Bartłomiej Burakowski.

Cykl „Ciało” jest pierwszą odsłoną projektu „Re-formy”, autor rzeźb zapowiada kontynuację.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<