Mikołaj Kopernik – inspiracje. Wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 11 stycznia 2024, 18:00 - niedziela, 3 marca 2024

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika rok 2023 ogłoszono rokiem tego wybitnego polskiego astronoma, ucznia średniowiecznej Krakowskiej Akademii. O jego astronomicznych badaniach i odkryciach pamięta cały świat nauki, natomiast mało kto wie, że był on także urzędnikiem, prawnikiem, dyplomatą, lekarzem, a także doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się nie tylko astronomią i astrologią, ale także matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Mikołaj Kopernik współcześnie wspominany jest jednak przede wszystkim jako odkrywca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, rewolucjonista myśli naukowej oraz patron astronomów.

Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację w 2023 roku osoby Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, na zawsze zmieniającą postrzeganie świata. W całej Polsce realizowano ciekawe projekty upamiętniające tę wybitną postać, również członkowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego postanowili  dołączyć do obchodów i doroczną, przeglądową wystawę fotografii poświęcili właśnie jemu. Temat okazał się nie lada wyzwaniem, jednakże z determinacją i zaangażowaniem podjęliśmy się zadania, eksplorując różne aspekty życia i dziedzictwa Mikołaja Kopernika. W efekcie powstała kolekcja niemal czterdziestu fotografii, które ukazują różnorodność i głębię myśli inspirowanej postacią Mistrza. Zapraszamy do wspólnego obserwowania różnych perspektyw, technik i emocji, które zostały uwiecznione na naszych fotografiach. A podsumowaniem Roku Kopernika  i mottem naszej wystawy fotograficznej niech będzie jego jakże mądra i jakże prosta zarazem myśl, że nie ma „Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne”. (Monika Stachnik-Czapla, Przewodnicząca Zarządu Krakowskiego Klubu Fotograficznego)

Autorzy fotografii: Justyna Balawender, Maryla Baścik, Katarzyna Bielec, Anna Bubula, Ryszard Cabała, Stach Gacek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Leopold Grela, Stanisław Guzik, Marek Janikowski, Paweł Łyko, Anna Magdziarczyk, Jarek Malkowski, Monika Malkowska, Andrzej Małyga, Tomasz Orłowski, Adam Olszowski, Bożena Pochopień, Małgorzata Radziejowska, Barbara Radziszewska, Janusz Skórski, Katarzyna Skupień, Zbigniew Skupień, Monika Stachnik-Czapla, Beata Sulikowska, Agnieszka Sumara, Agnieszka Świat, Ryszard Tatomir, Małgorzata Zeńczak, Jan Zych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<