Wieczór z historią Krakowa

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 13 lutego 2024, 17:00

Zapraszamy na wieczór historyczny, który przybliży uczestnikom tajemnice Krakowa. W programie aż dwa wykłady, które poprowadzą Danuta Gajewska i Ewa Kubicka Kabacińska. 

Program:

  • godz. 17.00 – Wykład Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (ul. Rakowicka) i klasztor Karmelitów Bosych, prowadzenie: Danuta Gajewska
  • godz. 18.00 – Wykład z cyklu Oczami archeologa: Wieprzowina, proso, nabiał, ale też małże, żółwie i dzika marchew - czyli o diecie naszych przodków oczami archeologa, prowadzenie: Ewa Kubica-Kabacińska

W trakcie wykładu omówione zostaną źródła archeologiczne dotyczące jadłospisu naszych przodków. W czasie badań wykopaliskowych na terenie dawnych osad archeolodzy odkrywają liczne fragmenty kości zwierząt dzikich i hodowlanych. Kości te noszą ślady cięcia, rozłupywania oraz odcinania od nich mięsa. W prahistorycznych i średniowiecznych naczyniach badacze natrafiają czasem na ziarna zbóż, a w jamach odpadkowych i na śmietniskach między innymi na nasiona ogórków, pestki brzoskwiń, resztki wielu dzikich roślin, które mogły być spożywane okazjonalnie oraz muszle małży, a nawet skorupy żółwi. Rybołówstwo potwierdzają znaleziska haczyków do wędek. Natomiast coraz bardziej rozwinięte możliwości badawcze związane z wykonywaniem różnych analiz pozwalają nawet na wykrycie śladów przypalonego mleka na naczyniach sprzed wielu tysięcy lat.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<