Jak młode może być dziedzictwo?

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 13 grudnia 2023, 18:00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z udziałem Olgi Drendy, profesora Rafała Matyi oraz Marka Świdraka, którzy będą debatować nad istotą dziedzictwa, nie tylko najmłodszego.

Kiedy współczesność staje się dziedzictwem? Czy jej ramę czasową można jednoznacznie ustalić? Jak zmienia się postrzeganie obiektów kultury, które do niedawna uznawaliśmy za młode? Uchwycenie dynamiki tego procesu to trudne zadanie.

Jaki bowiem mają status kwadratowe klamki/antaby w kolorze żółtego sera z lat 90. XX w. lub kibicowskie murale z początku XXI wieku? Czy to już dziedzictwo, czy jeszcze nie? A co z architekturą? Te pytania słychać dzisiaj głośniej niż poprzednio, o czym przekonuje ich wzmożona obecność nie tylko w popkulturze, ale i w profesjonalnej debacie.

Olga Drenda – pisarka, antropolożka kultury, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej za ,,Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Od 10 lat prowadzi profil internetowy Duchologia, poświęcony codzienności czasów transformacji. Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Ostatnio wydała „Słowo humoru” (2023).

Rafał Matyja – politolog, publicysta, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Laureat Nagrody im. Jana Długosza w 2022 roku za książkę “Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”.

Marek Świdrak – historyk sztuki, prawnik. Zawodowo związany z Międzynarodowym Centrum Kultury oraz Instytutem Historii Sztuki UJ. Naukowo specjalizuje się w dziejach sztuki nowożytnej, prawie ochrony zabytków i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<