Czytelnia Małopolska: Spotkanie z Michałem Wójcikiem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 12 grudnia 2023, 17:00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza 12 grudnia na przedpremierę książki „C.k. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914” autorstwa Michała Wójcika.

„1 października 1883 r. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej rozpoczął swoje czynności urzędowe. Zmieniło to zasadniczo pozycję miejscowości w podziale administracyjno-sądowym w Galicji. Niniejsza książka to jednak nie tylko opowieść o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz także próba spojrzenia na lokalną zbiorowość z punktu widzenia tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w okresie transformacji społeczno-politycznej Austro-Węgier (na przełomie XIX i XX w.), w którym środowisko prawnicze, w tym szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W tym kontekście znaczenie utworzenia sądu powiatowego dla rozwoju Mszany Dolnej i okolic było wielowymiarowe”.

Michał Wójcik – ur. 1992 r., polonista, ekonomista i badacz regionalista z Mszany Dolnej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Mszany Dolnej oraz jej okolic. Twórca projektu cyfrowego „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Członek stowarzyszeń, m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – oddział Mszana Dolna i Towarzystwa Polsko-Austriackiego – oddział Nowy Sącz.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<