Krakowska Książka Miesiąca: „Wisła. Biografia rzeki” Andrzeja Chwalby

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 21 grudnia 2023, 18:00

Biblioteka Kraków zaprasza w czwartek, 21 grudnia o godz. 18.00 do Filii nr 21 (Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59) na wręczenie Nagrody Krakowskiej Książki Grudnia Andrzejowi Chwalbie – autorowi książki „Wisła. Biografia rzeki”. Wydarzenie organizowane w ramach „Salonu Literackiego Biblioteki Kraków”.

Prowadzenie: Krzysztof A. Zajas

O książce:

„Nikt dotychczas tak nie opowiadał o Wiśle! Pionierskie, fascynujące dzieło, które zachwyci nie tylko fanów historii Wisła jest królową polskich rzek, a polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc... biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o jej wdziękach i kaprysach, o charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. Przyjrzymy się Wiśle z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Poznamy jej gniew, emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, posłuchamy związanych z nią legend. Będzie też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze.
– Kiedy i w jakich okolicznościach Wisła zaczęła być postrzegana jako królowa polskich rzek?
– Jak wpływała na kształtowanie się polskiej tożsamości, na charakter państwowości i na symbolikę narodową?
– Jak przebiegała i czym się zakończyła rywalizacja na tym polu z innymi wielkimi rzekami Europy?
Oto – dosłownie! – porywająca i wciągająca biografia rzeki, która była i jest dla nas źródłem siły i życia, arterią komunikacyjną, inspiracją dla artystów, twórców i patriotów oraz wielkim narodowym symbolem – czasami nieokiełznanym i gniewnym, a kiedy indziej łagodnym i szczodrym”.

Wydawnictwo Literackie.

O autorze:

Andrzej Chwalba – profesor historii, pracownik naukowy Zakładu Antropologii Historycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, wybitny znawca XIX i XX wieku, przede wszystkim dziejów społecznych i politycznych, redaktor działu „Życie społeczne” II wydania „Encyklopedii Krakowa”. Ważne w jego dorobku są prace poświęcone dziejom Krakowa i III Rzeczypospolitej. Autor wielu książek, które zdobywają liczne nagrody.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<