Czasopisma amerykańskie: geneza, klasyfikacje, ewolucja

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 14 grudnia 2023, 18:00

Jak „Vogue” stał się modową biblią? Jakie gazety czytały Amerykanki na początku XX wieku, a jakie wpływają na ich myślenie o stylu dziś? W trakcie wykładu w MuFo Rakowicka poświęconego historii amerykańskich czasopism dowiemy się, jak wyglądały pierwsze wydawane regularnie magazyny w Ameryce Północnej, ale też przyjrzymy się współczesnym problemom na rynku wydawniczym w USA. Pozwoli nam to zrozumieć, jaki wpływ na kształtowanie się amerykańskiego czasopiśmiennictwa miał Edward Steichen, wieloletni redaktor fotograficzny tytułów wydawanych przez Condé Nasta, potentata na rynku medialnym I połowy XX wieku.

Portrety modowe i zdjęcia reklamowe wykonane przez Steichena z myślą o magazynach „Vogue” i „Vanity Fair” stanowią największą część prac prezentowanych na wystawie „Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu”.

Prowadzenie: dr Rafał Kuś – absolwent prawa oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (2005). Ukończył studia podyplomowe dla tłumaczy tekstów specjalistycznych – sekcja języka angielskiego (Katedra UNESCO UJ, 2006), podyplomowe studium prawa prasowego, wydawniczego i autorskiego (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, 2008) oraz, z wyróżnieniem, podyplomowe studium retoryki (Wydział Polonistyki UJ, 2011). Absolwent Szkoły Prawa Amerykańskiego (Catholic University of America oraz Wydział Prawa i Administracji UJ). Ukończył interdyscyplinarne studia doktoranckie w zakresie studiów amerykańskich (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, 2011) i z wyróżnieniem obronił pracę doktorską pt. „Public Broadcasting Service: miejsce telewizji publicznej w systemie medialnym Stanów Zjednoczonych”. W 2012 roku została ona uhonorowana Nagrodą im. dr. Pawła Stępki, przyznawaną przez Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za najlepszą pracę doktorską z dziedziny mediów elektronicznych.

• Miejsce: MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A
• Cena: 5 PLN
• Czas trwania: 1,5 godz.
• Zapisy przez system rezerwacji online: bilety.mufo.krakow.pl, mailowo pod adresem bilety[at]mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 3957042 wew. 1226. Rezerwacja telefoniczna możliwa od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum.

Wydarzenie towarzyszy wystawie Edward Steichen (1879–1973). Wybrane fotografie z kolekcji MNAHA w Luksemburgu.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<