Narodziny Nowej Huty – spotkanie wokół podcastu Katarzyny Kobylarczyk

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 8 grudnia 2023, 17:30

Centrum Archiwistyki Społecznej i Ośrodek Kultury Norwida zapraszają na spotkanie wokół premiery podcastu Katarzyny Kobylarczyk Narodziny Nowej Huty.

Narodziny Nowej Huty to opowieść nie tylko o narodzinach miasta, lecz także jego mieszkanek i mieszkańców. Nowa Huta jest jednym z nielicznych miejsc w powojennej Polsce, które zbudowano od zera, zaprojektowano na desce kreślarskiej. Ale miasto to przecież nie tylko mury. To także ludzie, jego mieszkańcy i mieszkanki. 

Podcast Katarzyny Kobylarczyk przywraca narodzinom Nowej Huty wymiar cielesny. O początkach dzielnicy mówią w nim kobiety, które w latach 50. i 60. rodziły tu dzieci – dzisiejszych nowohucian. Opowiadają o swoich porodach, o izbie porodowej na osiedlu Willowym, gdzie działała nowatorska szkoła rodzenia, założona przez wybitną lekarkę Jadwigę Beaupré, która już w latach 60. sprowadziła do Nowej Huty ideę bezbolesnego porodu. 

Spotkanie wokół podcastu odbędzie się 8 grudnia 2023 roku o godzinie 17.30 w budynku ARTZony Ośrodka Kultury Norwida na osiedlu Górali 4. Katarzyna Kobylarczyk zdradzi szczegóły pracy nad podcastem; towarzyszyć jej będą przedstawicielki Centrum Archiwistyki Społecznej, które przybliżą ideę archiwistyki społecznej. Spotkanie poprowadzi Georgina Gryboś, redaktorka radiowa. 

Podcast Narodziny Nowej Huty powstał w ramach IV edycji organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej programu „Małe ojczyzny”, który wspiera dokumentowanie mało znanych historii lokalnych. Autorką audycji jest Katarzyna Kobylarczyk, reportażystka i zbieraczka nowohuckich opowieści. Jej opiekunkami artystycznymi i merytorycznymi były Hanna Bogoryja-Zakrzewska, dziennikarka, autorka przeszło 1500 reportaży radiowych oraz Karolina Kuta, reżyserka i redaktorka, związana m.in. z Fundacją Ośrodka KARTA.

Program „Małe ojczyzny" organizowany jest przez Centrum Archiwistyki Społecznej. To publiczna instytucja kultury powołana w 2020 roku, aby wspierać oddolny ruch archiwistyki społecznej. Wspólnie z ponad 700 archiwami społecznymi z całej Polski rozbudza zainteresowanie historią społeczną, aby móc lepiej rozumieć przeszłość i teraźniejszość.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<