Koncert oratoryjny Filharmonii Krakowskiej: Chrystus

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Monumentalna, niejednorodna stylistycznie kompozycja Chrystus, z tekstem opartym na fragmentach Biblii, liturgii katolickiej i łacińskich hymnach, powstała w latach 1862–1867. Oratorium, przeznaczone na głosy solowe, chór, orkiestrę i organy, opowiada historię życia Jezusa – od narodzin po śmierć i zmartwychwstanie. Składa się z czternastu obrazów, ujętych w trzy części. Dzieło opublikowano w 1872 roku, a niecały rok później w Weimarze odbyła się premiera, w której uczestniczyli m.in. Cosima i Richard Wagnerowie.

Chrystus to utwór pełen dramatycznych kontrastów: proste hymny rywalizują tu z gęstą fakturą symfoniczną, głosy i instrumenty łączą się w różnorodne zestawy. Dziś nie należy może do najpopularniejszych dzieł Liszta, lecz w swoim czasie cieszył się sporą estymą, a w jego wystawieniach brały udział największe osobistości świata muzycznego XIX wieku.

W 150. rocznicę jego premierowego wykonania dzieło przypomina Filharmonia Krakowska.

Ferenc Liszt Chrystus*
* w 150. rocznicę prawykonania dzieła
koncert z dwiema przerwami, czas trwania ok. 200 min.

Natalia Rubiś – sopran
Małgorzata Pańko-Edery – alt
Pavel Petrov – tenor 
Mariusz Godlewski – baryton
Robert Gierlach – bas
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Piotr Piwko – chórmistrz
Alexander Humala – dyrygent

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<