„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” – spotkanie z Sylwią Zientek

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 7 grudnia 2023, 18:00

„Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” to pierwsza taka książka o polskich artystkach: wybitnych i zapomnianych. Sylwia Zientek, autorka bestsellerowych „Polek na Montparnassie”, odkrywa nieznane dotąd biografie i dzieła polskich twórczyń.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS.

Pałac Potockich i KBF zapraszają 7 grudnia na premierę książki „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” autorstwa Sylwii Zientek. Spotkanie z autorką poprowadzi Łukasz Wojtusik. Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, których życiorysy i twórczość opowiadają historię polskiej sztuki na nowo. Dzieła kobiet – również w Polsce – stanowią zaledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów, tymczasem, tak jak mężczyźni, zajmują się one sztuką co najmniej od antyku. Jednak dostęp do edukacji artystycznej wywalczyły dopiero pod koniec XIX wieku. Ile talentów i dzieł zostało pominiętych!

Sylwia Zientek odważyła się na eksperyment: odsunęła na chwilę mężczyzn – malarzy i rzeźbiarzy, żeby odkryć przed nami zaskakującą kobiecą linię w polskiej sztuce. Okazało się, że więcej w niej czułych obserwacji, emocji, życia niż martyrologii, patosu i sumiastych wąsów. „Tylko one” nie są próbą stworzenia nowego kanonu, ale opisem barwnych życiorysów twórczyń, ich wrażliwości i niebanalnego dorobku. Są przy tym książką pionierską: pisarka na nowo opowiada losy kobiecych „gwiazd” polskiej sztuki – Magdaleny Abakanowicz, Zofii Stryjeńskiej czy Aliny Szapocznikow, ale też przybliża sylwetki artystek nieznanych i niesłusznie zapomnianych: Anny Rajeckiej, Estery Karp, Zofii Piramowicz czy Zofii Szymanowskiej (jako malarki). Zawiera też nigdzie wcześnie niepokazywane reprodukcje obrazów z prywatnych kolekcji.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<