Magdalena Nałęcz. Lśnienie

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 29 listopada 2023 - poniedziałek, 15 stycznia 2024

W Galerii Wojewódzkiej Biblioteki P w Krakowie Magdalena Nałęcz prezentuje wystawę zatytułowaną Lśnienie. Pokazane na niej obrazy stanowią emocjonalny pejzaż, zanurzony w odcieniach natury.

Wernisaż 8 grudnia 2023, 18.00

Jak pisze Marta Półtorak: „Pozornie jednostajne przedstawienia w jasnych barwach imitują słońce, swego rodzaju emanację światła, nieco kosmiczny entourage, gdzie pod warstwą wizualną ukrywają się antropomorficzne cechy. Obrazy obserwują widza, jednocześnie hipnotyzując w jego wewnętrznej wrażliwości. Możemy czuć się obserwowani przez sztukę, która uwodzi nas poprzez refleksy, migotania, płowienia. W prostych ale dynamicznych przedstawieniach artystka ilustruje analizę wolności, przestrzeni i ruchu. Nie pomija przy tym także koncentracji i skupienia na sprawach duchowych, odbieranych zmysłem wzroku energii światła. Tkwiącą w obrazach z cyklu Lśnienie moc nawiązuje do archaicznej sztuki, intuicyjnego przekazu, medytacyjnej fascynacji i ogarniętego bielą spokoju. Magdalena Nałęcz subtelnie gra na emocjach, co symbolizuję zarówno kolorystyka, jaki i forma, gdzie najbardziej wymowne są… dziury. W zamierzeniu artystki symbolizują wewnętrzną pustkę, ale też drogowskaz do pewnych, nieuświadomionych, sennych marzeń. Pokazane na ekspozycji obrazy są metaforą relacji, działającą na wyobraźnie poprzez silę koloru oraz pewną animacyjną opowieść wizualną. Służy temu eksponowanie szczegółu, utrwalenie momentu, naszkicowanie nastroju chwili. Alegoryczność obiektów, które nęcą blaskiem, poddają pod rozwagę jednakowo naszą rzeczywistość, ale też wyobrażenia o jej istocie. To nie tylko misterna struktura, ale to także głęboka metafora sztuki i człowieka — jak to abstrakcyjnym kompozycjom jest właściwe — staje się światem przestrzeni i formy. misterium, plam i pociągnięć pędzla. Nie bez znaczenia jest także tłusta struktura farby, dająca efekt wielorakości źródła światła emanującego z obrazu”.

Magdalena Nałęcz urodziła się w 1970 roku w Rzeszowie. W 1990 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W latach 1990–1995 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1995 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha, dyplom z rysunku w pracowni prof. Sławomira Karpowicza. Od 1995 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez cały okres pracy twórczej wspiera instytucje charytatywne i fundacje m.in. Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka, Fundację Art Transfer.
www.malarstwo-nalecz.com

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<