„Tokijska opowieść” – specjalny pokaz filmu Yasujirō Ozu w Muzeum Manggha

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 5 grudnia 2023, 18:00
Muzeum Manggha zaprasza na spotkanie filmowe oraz pokaz specjalny najwybitniejszego dzieła Yasujirō Ozu. Wydarzenie upamiętnia 120. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci reżysera, uznawanego za najwybitniejszego twórcę kina japońskiego. Jego filmy stanowią najpełniejszy obraz życia Japończyków w pierwszej połowie XX wieku.
 
„Tokijska opowieść” z 1953 roku to poruszająca historia starszych już rodziców, którzy odwiedzają w Tokio zamieszkałe tam dzieci. Film chwyta za serce, ukazując poszukiwania międzypokoleniowego porozumienia w świecie, gdzie tradycyjne wartości zastępuje nowoczesność. Jest to też wzorcowy przykład kina, które Paul Schrader określił mianem „kina transcendentalnego”, w tym wypadku reprezentującego buddyjską duchowość, nadającą sens ludzkiemu życiu poprzez współodczuwanie cierpienia. Buddyjski wymiar filmu, jak w większości – zwłaszcza późniejszych – dzieł Ozu, ma swoje przełożenie na filmową formę – upodabniającą „Tokijską opowieść” do filmowego haiku.
 
Arcydzieło Ozu, jak również twórczość tego reżysera w szerokim kontekście kulturowym przybliżą w czasie spotkania filmoznawcy specjalizujący się w historii i współczesności kina japońskiego:
 
  • prof. dr hab. Krzysztof Loska z Instytutu Studiów Audiowizualnych UJ, autor wielu publikacji na temat kinematografii japońskiej: „Kenji Mizoguchi i wyobraźnia melodramatyczna” (Kraków: WUJ, 2012), „Nowy film japoński” (Kraków: Universitas, 2013), „Mistrzowie kina japońskiego” (Kraków: Universitas, 2015), „W cieniu Imperium Wschodzącego Słońca. Japoński projekt kolonialny i kultura filmowa w Azji Wschodniej” (Kraków: Universitas, 2022);
  • dr hab. Piotr Kletowski, prof. UJ, z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autor „Małej historii kina Japońskiego” (Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 2006).

Udostępnij

Więcej

  • Bilety na spotkanie z filmoznawcami w cenie 2 zł do nabycia w kasie Muzeum Manggha od 24 listopada od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.30.
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<