Szabe Jalda i Noc Zaślubin Rumiego

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 16 grudnia 2023, 18:00

Szab-e Jalda, Szab-e Czelle (pers. شب یلدا، شب چله Šab-e Yaldā, Šab-e Čelle) to najdłuższa noc w roku, starożytne święto o korzeniach mitraistycznych. Tradycyjnie przypada na noc przesilenia zimowego. Nazywana była nocą narodzin Mitry (Słońca) – jest kalendarzowym przełomem i zwycięstwem dnia nad nocą: od przesilenia noce stają się coraz krótsze, ustępując dniom. Ta noc rozpoczyna również czterdziestodniowy okres Wielkiego Czelle.

Od najdawniejszych czasów ludzie gromadzili się w tę noc, by wspólnie czuwać i dawać odpór wszelkim złym mocom. Do dziś Szab-e Jalda jest hucznie świętowane w świecie irańskim i jego sąsiedztwie: rodziny gromadzą się w swoim gronie, a czuwanie umilają im świąteczne posiłki, słodycze i owoce (przede wszystkim arbuz, granat) oraz różne, często zróżnicowane lokalnie zabawy, wśród których bodaj najsłynniejsze jest wróżenie z Hāfeza.

Noc Zaślubin (tur. şeb-i arûs, pers. شب عروس šab-e arus) Rumiego (Moulany) upamiętnia jego zaślubiny z wiecznością – jego śmierć 17 grudnia 1273 roku. Największe jej obchody odbywają się w Konyi w Turcji, gdzie żył, nauczał i zmarł Moulana.

Dżalal ad-Din Rumi – Moulana (1207–1273) – był najwybitniejszym poetą sufickim i jednym z najwybitniejszych poetów mistycznych wszech czasów. Znany jest nam jako założyciel bractwa Wirujących Derwiszy i autor Masnawi, przez Irańczyków nazywanego perskim Koranem. Podczas naszego spotkania przyjrzymy się jego życiorysowi z jego niezliczonymi synkretyzmami oraz jego poezji i problematyce jej aktualności.

Zachęcamy wszystkich do udziału w naszej uroczystości!

Plan wydarzenia:

  1. Šab-e Yaldā od wschodu na zachód – tradycje i innowacje regionalne – prezentacja studencka o synkretyzmach Nocy Jalda i zróżnicowaniu jej obchodów w poszczególnych zakątkach Azji;
  2. Kahoot – quiz wiedzy o Šab-e Yaldā z nagrodami;
  3. Fāl-e Hāfez – wróżenie z Hafeza;
  4. Popularyzatorski wykład o życiu i twórczości Rumiego Moulany;
  5. Bāzta’rif/Redefinicja: przedstawienie studenckie na kanwie życiorysu Moulany;
  6. Lektura poezji Moulany.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Synkretyzmy kulturowe świata irańskiego” i jest sfinansowane ze środków programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Wydziale Filologicznym w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<