Krakowska premiera „Zapisków z Turynu” Macieja Rodaka

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 1 grudnia 2023, 18:00

Księgarnia Karakter zaprasza na spotkanie z Maciejem Rodakiem, laureatem konkursu TEORIA 2022/23 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Już 1 grudnia o godz. 18.00 w naszej księgarni o zwycięskim eseju „Zapiski z Turynu. Dwie twarze tego samego” z autorem porozmawia Maciej Oleksy.

W „Zapiskach z Turynu” autor stawia pytania o współczesny obraz miasta i o nasze sposoby rozumienia miejskiej rzeczywistości. Jakie oblicze skrywa przed nami nowoczesne miasto? Czego możemy nauczyć się od niego o nas samych? I w jakie relacje wchodzi ono ze światem cyfrowym? Esej Rodaka to nie tylko melancholijna relacja z pobytu w Turynie w okresie epidemii, lecz także wnikliwa analiza ponadczasowej architektury i codziennego życia. Jak zauważa w przedmowie do książki Anna Cymer, „[w]artość i uniwersalność zawartych tu spostrzeżeń, emocjonalnych, jakby spisywanych na gorąco, osobistych, ale jednocześnie bardzo nam wspólnych, pozwala zastanowić się nad słusznością – jakkolwiek patetycznie to brzmi – naszego postrzegania i poznawania świata”.

Maciej Rodak (ur. 1997) – architekt i filozof. Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współorganizator XXV Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury (OSSA) w Krakowie. Za pracę magisterską poświęconą osiedlowej spontaniczności został wyróżniony w konkursie TUP Oddział Kraków (2022) i znalazł się w gronie finalistów dorocznej nagrody SARP im. Z. Zawistowskiego (2022).

Maciej Oleksy (ur. 1997) – księgarz i redaktor. Absolwent polonistyki w ramach MISH UJ. Współpracował m.in. z Państwowym Instytutem Wydawniczym, Lokatorem, „Małym Formatem” i kwartalnikiem literackim „KONTENT”. Od 2022 roku związany z księgarnią i wydawnictwem Karakter.

Patronem wydarzenia jest Fundacja im. Stefana Kuryłowicza, która w ramach swojej działalności od 2012 roku wspiera i promuje odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. W roku 2023 odbyły się jubileuszowe edycje nagród im. Stefana Kuryłowicza: TEORIA i PRAKTYKA.

fot. Paulina Byczek

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<